Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Zajrzyjmy do biblioteki

Za nami już ponad rok pandemii. Zewsząd płyną liczne głosy ze rok 2020 był rokiem straconym, o którym chcielibyśmy szybko zapomnieć. Teraz w roku 2021 robiąc bilans zysków i strat można odkryć, że ten czas przyniósł oleśnickiej bibliotece również wiele korzyści, bowiem każdy czas, nawet ten najtrudniejszy, można wykorzystać właściwie. Mimo, iż wiele imprez bibliotecznych trzeba było odwołać, a działalność biblioteki praktycznie zawiesić i ograniczyć tylko do wypożyczenia książek, biblioteka nie czekała bezczynnie na lepsze dni. Już w marcu po długiej przerwie wznowione zostały warsztaty pod hasłem: Kreatywne soboty. Tego dnia pierwszym (choć niestety tylko wirtualnym) gościem była Pani Jolanta Reisch-Klose – autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka i redaktorka, założycielka Alternatywnej Szkoły Dziennikarstwa i Literatury oraz laureatka wielu konkursów dziennikarskich i literackich. Pani Jolanta dla gości przygotowała wykład pt.: Snuj się snuj bajeczko. Skierowany był on do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a czytelnikom biblioteki przedstawiony został w formie filmu. Autorka zachęcała w nim do czytania książek i przedstawiała ich wartości edukacyjne. Mówiła o istnieniu bajko-terapii oraz wyjaśniła na czym ona polega. Autorka chcąc pokazać dzieciom, jak wielką posiadają wyobraźnię zachęciła do udziału w zabawie tworzenia bajek na podstawie ilustracji. Niestety w związku z wprowadzonymi kolejnymi obostrzeniami, nie było dane bibliotekom długo cieszyć się żywym kontaktem z czytelnikiem. Wobec zaistniałej sytuacji, nie mogąc kontynuować dotychczasowych form promocji kultury, część działalności została prześniona do Internetu, który nie musi być tylko medium pasywnego odbioru znajdujących się tam treści, ale może również stać się platformą aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w kulturze.

Z myślą o najmłodszych biblioteka przygotowała cykl materiałów edukacyjnych, które udostępniane był pod hasłem: Kreatywnie w domu. Raz w tygodniu na stronie internetowej pojawiały się inspiracje do twórczej pracy, którą każdy mały artysta mógł wykonać w zaciszu własnego domu. Przygotowane przez bibliotekę materiały, które trafiły do sieci za pośrednictwem strony internetowej, miały być alternatywą dla dotychczasowych wizyt w bibliotece.

Warto wspomnieć, że w kwietniu tego roku na zaproszenie pani katechetki Anny Adamczyk biblioteka włączyła się w Tydzień Biblijny. Hasłem tegorocznej edycji było: Zgromadzenie na Świętej Wieczerzy. Tym razem do osobistego, rodzinnego, ale i wspólnego czytania wybrana została Ewangelia według Świętego Marka, dopełniona odniesieniami do Księgi Mądrości. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy mieli okazję wysłuchać m.in. takich fragmentów Ewangelii jak: Pusty grób czy Jezus ukazuję się swoim.  Czytane przez nas dla uczniów wspomniane fragmenty można było wysłuchać na fanpage’u na facebook’u biblioteki.

Jednym z najbardziej inspirujących obszarów pracy w bibliotece jest kontakt z czytelnikiem, a jego najciekawszą formą są lekcje biblioteczne, zwłaszcza te dla najmłodszych. 8 maja br., kiedy obostrzenia zostały nieco poluzowane, ponownie biblioteka mogła powrócić do sobotnich spotkań. W roku szkolnym spotkania odbywały się w każdą sobotę od godziny 10.00 do 12.00. Niestety z uwagi na sytuację epidemiologiczną, ilość miejsc na warsztatach była ograniczona, a spotkania odbywały się z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Maj rozpoczął się nie tylko powrotem do warsztatów, ale również XVIII edycją ogólnopolskiej akcji Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: Znajdziesz mnie w bibliotece. Każdego roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod innym hasłem, które wiele mówi o współczesnym bibliotekarstwie. Tegoroczne hasło miało w sobie lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od czytelnika, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza. Mając na uwadze powyższe, zorganizowano dla najmłodszych kilka atrakcji, których priorytetem była promocja czytelnictwa. Odbyły się m.in. warsztaty plastyczne, podczas których dzieci przygotowały oryginalne zakładki do książek oraz wieczorne spotkanie w bibliotece dla dzieci i młodzieży, którego motywem przewodnim była sowa, symbol biblioteki i mądrości. Warto również wspomnieć, że w ramach osiemnastego już ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ogłoszono konkurs fotograficzny pt.: Wiosna w Twoim obiektywie. Zadaniem konkursowym było uchwycenie poprzez fotografię pierwszych oznak wiosny. Celem konkursu było min. rozwijanie umiejętności obserwacji, a także wrażliwości estetycznej i artystycznej, a także utrwalenie piękna wiosennego krajobrazu w najbliższej okolicy. Trzeba przyznać, że bardzo trudno było wybrać zwycięzców, bowiem wszystkie zdjęcia były niezwykle urokliwe, oryginalne i pomysłowe. Spełniały wszystkie kryteria oceny, a przede wszystkim zgodność z tematem konkursu, dobra jakość wykonanego zdjęcia oraz ciekawa aranżacja artystyczna pracy. Dlatego wyróżnieni zostali wszyscy uczestnicy konkursu, którzy nadesłali swoje prace. Spośród nich wybrano czterech zwycięzców, którzy stanęli na podium. I miejsce zdobyła Kornelia Pałys, II miejsce przypadło Wiktorii Siudak, zaś III miejsce ex aequo zajęli: Nela Radzik i Radosław Malec. Jak co roku 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka biblioteka zorganizowała zabawę wszystkim, którzy mieli ochotę skorzystać z tej formy rozrywki. Kolorowa szczudlarka swoją obecnością ubarwiła ten dzień, a dzieci z ochotą skorzystały z atrakcji takich jak: zabawy ruchowe, balonowe zoo, czy pokaz baniek mydlanych.

W czasie wolnym od obowiązków szkolnych dzieci mogą ciągle korzystać z cyklu Wakacje z Biblioteką. 29 czerwca z okazji rozpoczynających się wakacji, odbyła się wesoła zabawa pod hasłem: Powitaj Wakacje z Biblioteką. W wydarzeniu wzięło udział około 70 osób z naszej gminy i okolic. W spotkaniu towarzyszyły animatorki z Fabryki Kreatywności, które przygotowały dla dzieci bogaty program animacyjny. Ze względu na piękną pogodę spotkanie odbyło się w plenerze, na placu przed biblioteką. Na dzieci czekały m.in. takie atrakcje jak: gry, zabawy z liną i chustą animacyjną, tańce, warsztat balonowy, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże czy pokaz dużych baniek mydlanych, w którym dzieci brały czynny udział. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

Coroczny Letni Turniej Gier Planszowych stał się już naszą tradycją. W tym roku miała miejsce V odsłona tego szczególnego wydarzenia. Zwycięzcami w tegorocznej rozgrywce warcabowej okazali się: Lena Błaszczyk, Wiktoria Siudak oraz Lena Siudak. Ponadto w lipcu odbyły się 4 spotkania warsztatowe oraz lekcja biblioteczna z nauczycielem wychowania fizycznego Panią Dorotą Mrówką-Panek. 17 lipca miała miejsce także wycieczka do kina Szkatułka na animowany film 3D pt. Luca, w której udział wzięło 20 osób. W sierpniu biblioteka będzie dalej realizowała spotkania dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i czwartek. Jak co roku odbędą się również spotkania z przedstawicielami służb mundurowych. W drugiej połowie miesiąca przewidziana jest także wycieczka do zoo Leśne Zacisze oraz ognisko wieńczące wakacyjny czas.

Na zakończenie warto przypomnieć, że corocznie Biblioteka pozyskuje nowe pozycje książkowe przez co poszerza i odświeża swój księgozbiór. Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej znajduje się zakładka pt. Księgozbiór online, która prowadzi bezpośrednio do portalu szukamksiazki.pl. Po zalogowaniu się czytelnik ma dostęp do całego księgozbioru oleśnickiej biblioteki. W ten sposób może bezpiecznie przeglądać go w zaciszu własnego domu i rezerwować pozycje, którymi jest zainteresowany. Więcej o wydarzeniach można przeczytać na oficjalnej stronie biblioteki: http://www.gbpolesnica.naszabiblioteka.com/, a także na fanpage’u i facebook’u biblioteki https://www.facebook.com/bibliotekaolesnica

Tekst i zdjęcia archiwum biblioteki
Źródło: http://www.gbpolesnica.naszabiblioteka.com/

No Images found.

powrót ...
Skip to content