Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Okiem reportera – co słychać u naszych przedszkolaków

Naszą relację (może nie w telegraficznym skrócie, bo jeśli chodzi o przedszkole, tu zawsze jest wydarzeń i emocji co niemiara) z życia przedszkolaków rozpoczynamy od sukcesu naszych milusińskich w Przeglądzie Zespołów Przedszkolnych w Połańcu, który odbył się 5-go maja, a zorganizowany został przez Przedszkole Publiczne w Połańcu. Przed kamerami zaprezentowało się 10 najstarszych grup przedszkolnych, czyli ponad 200 dzieci z miasta i gminy Połaniec oraz miejscowości sąsiednich, wśród nich przedszkolaki z Przedszkola Gminnego im. Św. Jana Pawła II w Oleśnicy. Mali aktorzy zaprezentowali inscenizacje o tematyce ekologicznej, wyrażając dziecięcą troskę związaną z degradacją środowiska naturalnego. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju wszystkie grupy, które zgłosiły chęć udziału w Przeglądzie, wystąpiły przed kamerą, zaś nagranie z występów jest udostępnione na YouTube. (link poniżej, zachęcamy do obejrzenia !!!)
https://www.youtube.com/watch?v=Q5WWm_16aW8

Grupa „Motylki” pod przewodnictwem pani Małgorzaty Malec zaprezentowała się w ciekawej aranżacji muzycznej „Nasza planeta”. Grupa „Stokrotki” wraz ze swoją wychowawczynią Renatą Kaczocha przygotowała przedstawienie pt. „Ratujmy Matkę Ziemię”, w którym dzieci przedstawiły poważne problemy naszej planety.

DZIEŃ RODZINY
W przedszkolu jest wiele uroczystości i świąt obchodzonych z różnych okazji. Święto Rodziny jednak, to dzień ze wszech miar wyjątkowy, bo to dzieci są głównymi jego autorami. Najpierw przez wiele dni szlifują swoje recytatorskie i wokalne umiejętności, ucząc się wierszy i piosenek na cześć swoich rodziców, by potem z pasją oddać się pracy nad wykonaniem dla nich upominków. Kiedy wszystko jest już gotowe, zakładają galowe stroje i prezentują swoje wokalne i recytatorskie umiejętności. Oczywiście i to święto, naznaczone zostało w tym roku piętnem pandemii i odbyło się w tym roku bez udziału rodziców. Aby mogli oni podziwiać swoje pociechy na scenie, każda grupa stworzyła zdalną prezentację i zamieściła ją na stronie internetowej przedszkola. Zapraszamy do obejrzenia.

DZIEŃ DZIECKA
Podążając za słowami Antoine De Saint-Exupery: „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym”. Cytat ten zmusza nas do refleksji na temat tego pierwszego etapu życia, jakim jest dzieciństwo. Jakkolwiek wielu pedagogów i psychologów ma różne zdanie na temat sposobu edukacji i wychowania dzieci, to wszyscy oni są zgodni, co do jednego, że dzieciństwo rzutuje na dalsze życie człowieka i determinuje jego rozwój. Dzień Dziecka w przedszkolu zawsze obchodzony jest więc bardzo uroczyście i z wielkim rozmachem. W tym roku wielką atrakcją dla dzieci były zabawy z udziałem animatorów ze Staszowa. Wszystko w tym dniu było wspaniałe. Nawet kapryśna majowa pogoda, która nie rozpieszczała nas ciepłem, właśnie w poniedziałek podarowała dzieciom bukiecik ciepłych promyków słońca, śpiew ptaków i całą paletę barw. Aura sprzyjała więc wesołym zabawom, a radosne okrzyki dzieci rozbrzmiewały szerokim echem nad dachami przedszkola. Żeby zaakcentować jeszcze bardziej znaczenie tego dnia, do przedszkola przybył też pan Burmistrz Leszek Juda, który częstując dzieci łakociami, złożył na ich ręce wiązankę najserdeczniejszych życzeń. Przedszkolaki zawsze mogą liczyć na jego przychylność, bo włodarz Oleśnicy już wiele razy dowiódł, jak wielkie znaczenie przypisuje wielkim sprawom małych dzieci i z jak ogromnym zaangażowaniem realizuje wzniosłe plany związane z przedszkolną placówką. Pan burmistrz po części sponsorował także ten wyjątkowy dzień. Dużo ciepłych słów milusińscy usłyszeli także z ust pani dyrektor Zofii Ambroży, która życząc im wszystkiego najlepszego, zaprosiła do wspólnej zabawy.

DZIEŃ DZIECKA U STRAŻAKÓW
Przedszkolaki długo nie zapomną tego dnia, bo dzięki oleśnickim druhom strażakom przeżyły cudowną przygodę, podczas, której nabyły gruntowną wiedzę o pracy tych odważnych ludzi i bawiły się według wzorowo przygotowanego scenariusza.
Pierwszego czerwca dzieci przedszkolne gościły w strażackiej remizie zaproszone z okazji Dnia Dziecka przez główny zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnicy. Pierwszy raz miały możliwość odebrania nagród i dyplomów za udział w ogłoszonym przez gospodarzy konkursie plastycznym. Te cenne trofea były owocem twórczości dzieci, ich wizji odpowiedzialnej pracy strażaków. Nikt nie ma wątpliwości, że właśnie ten zawód zawiązany jest z wielkim niebezpieczeństwem, a jego wykonywanie wymaga wielkiej odwagi i wewnętrznej dyscypliny. Nic dziwnego, że są oni wielkim autorytetem dla innych, a w szczególności dla małych przedszkolaków, które marzą, aby w przyszłości zasilić szeregi tych dzielnych stróżów bezpieczeństwa.
Jeśli wielkie zainteresowanie wzbudził pokaz sprzętu strażackiego, to prawdziwą euforię wywołały wśród dzieci zabawy plenerowe przygotowane przez gospodarzy. Trzeba przyznać, że dzieci w Dniu Dziecka rozkoszowały się subtelnym smakiem cukrowej waty i piły soki z „zaczarowanej szafy”. Tysiące tęczowych baniek mydlanych spadały na nich przy akompaniamencie wesołych melodii, a wspaniały dmuchany zamek zapraszał ich w swoje podwoje. Jakby tego było mało, dwie sympatyczne panie malowały twarze dzieci, zmieniając je w kotki, myszki i tygryski. Dzielnym druhem w dziecięcej zabawie był pan Burmistrz, który z podobną pasją łapał w powietrzu bańki mydlane i wyginał ciało w rytm dziecięcych przebojów. Pieczone na grillu kiełbaski i ich degustacja stanowiły ostatnią atrakcję tego dnia. Wdzięczna, za tak wielkie zaangażowanie strażaków w zorganizowanie Dnia Dziecka, pani dyrektor, wręczyła im pamiątkową laurkę wykonaną przez przedszkolaków.

DNI ADAPTACYJNE
Z dniem 1 września we wszystkich przedszkolach – prywatnych i publicznych, podobnie jak i w szkołach na różnych szczeblach edukacji, rozpoczynają się zajęcia. Dzieci z naszej gminy, które po raz pierwszy będą uczęszczały do placówki przedszkolnej mają okazję do zapoznania się z nią, z jej infrastrukturą, harmonogramem zajęć i posiłków, jeszcze w czasie lata, zanim nastanie początek roku przedszkolnego. Służą do tego tzw. dni adaptacyjne, podczas, których możemy zrobić pierwszy krok w kierunku łagodnej aklimatyzacji dziecka w przedszkolu. Dlatego za nic nie powinno się z nich rezygnować.
W tym roku w naszej placówce adaptacja dzieci do przedszkola odbywała się w dniach 28.06-29.06 w różnych grupach wiekowych. W czasie kilku godzin, dziecko wraz z rodzicem czy opiekunem mogło zapoznać się ze swoją przyszłą panią i rówieśnikami. W tych najbardziej komfortowych dla siebie warunkach, dzieci zwiedzały przedszkole, bawiły się i uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez nauczyciela. To bardzo ważne dla dziecka, aby wraz z bliską osobą mogło poznać przedszkole. Dzięki temu nie będzie odczuwało tak dużego stresu 1 września, kiedy po raz pierwszy zostanie samo – bez mamy, taty, babci czy innych członków rodziny.

JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i w związku z tym Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu zorganizował akcję #challangeniebieskiemotyle2021. Nasze przedszkole otrzymało nominację do wyzwania od Samorządowego Przedszkola w Pacanowie i chętnie włączyło się w tę akcję, na rzecz osób ze spectrum autyzmu. Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
To ważna inicjatywa, bo na tego rodzaju zaburzenie rozwoju zapada coraz więcej dzieci, a świadomość społeczna autyzmu jest wciąż niewielka. Życie dziecka autystycznego to często życie w stresie i strachu. Wszystko, co nieznane wywołuje w nim lęk lub agresję. Wystarczy, że droga do przedszkola wygląda inaczej niż zwykle, albo że zmienia się plan dnia. To wyzwanie przede wszystkim dla rodziców, którzy muszą nie tylko pomagać dziecku, ale też radzić sobie z otoczeniem.
21.06.2021 r. cała nasza dziatwa łącznie z kadrą pedagogiczną przybrała niebieskie stroje na znak łączności z dziećmi autystycznymi. Wszystkie grupy w ramach zajęć dydaktycznych oglądały filmy edukacyjne na temat autyzmu, a potem odbywały się pogadanki ściśle związane z tym tematem. Wielki plakat niebieskiego motyla ozdobiony rączkami dzieci stanowił uwieńczenie cyklu zadań z tego zakresu. Dodatkowym elementem promującym tę akcję były błękitne baloniki, które otrzymały wszystkie dzieci. Cieszymy się, że dzieci z taką ochotą podjęły wyzwanie. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej akcji łatwiej będzie im zrozumieć odmienność „Niebieskich Motyli”.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/21
24.06.2021 r. odbyło się w przedszkolu uroczyste zakończenie roku szkolnego w grupie „Pszczółek”, „Żabek” i „ Biedronek”. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid – 19 uroczystość odbyła się bez udziału rodziców, co jednak nie przyćmiło jej podniosłego charakteru. Mijający rok szkolny zawsze skłania do refleksji i dlatego pani dyrektor Zofia Ambroży w swoim krótkim wystąpieniu, podsumowała działalność przedszkola za ten rok, rok bardzo pracowity zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. Sięgnęła pamięcią do najciekawszych wydarzeń. Przypomniała najważniejsze sukcesy i osiągnięcia dzieci. Z dumą pokazywała kolejne certyfikaty, jakie zdobyło oleśnickie przedszkole w toku całego roku szkolnego dzięki zaangażowaniu przedszkolaków i ich pań w bardzo prestiżowe projekty i programy. Dzieci najbardziej oczekiwały części artystycznej, w której mogły popisać się przed obiektywem kamery umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Piękne wiersze o tematyce wakacyjnej przeplatane były wesołymi piosenkami i tańcami. Po tej dużej dawce estetycznych przeżyć, dzieci spotkały się ze swoimi wychowawczyniami w salach, aby tam z ich rąk odebrać nagrody i dyplomy.  Piękne kwiaty i serdeczne uśmiechy dzieci były dla pań najwspanialszym zadośćuczynieniem za trud i poświęcenie włożone w ich wychowanie i kształcenie.

Niemniej podniosły charakter miała uroczystość zakończenia roku szkolnego w najstarszych grupach: „Zerówkach”. W odróżnieniu jednak do dnia poprzedniego, dzieciom towarzyszyli rodzice i zaproszeni goście: pan Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda i przewodnicząca Rady Miejskiej pani Krystyna Bator. I tym razem nie sposób było oprzeć się refleksji, jak szybko mija czas. Zwróciła na to uwagę w swoim wystąpieniu pani dyrektor Zofii Ambroży: Jedni przeliczają go na dni i noce, inni na tygodnie i miesiące, a my nauczyciele przedszkola: „Upływający czas mierzymy wiekiem dzieci” (Margit Sandemo).  Właśnie żegnamy kolejny ich rocznik. Wraz z upływem lat, na oczach nauczycieli z nieśmiałych i wystraszonych „Maluszków” zmieniały się one w pewnych siebie i asertywnych „Starszaków”.  Pod opiekuńczymi skrzydłami wychowawców pani Marioli Franusiak i Renaty Kaczochy, nabierały życiowej mądrości i rozwijały swoje talenty. Z ich pomocą pokonywały trudności i kształtowały osobowość. Dziś, w tym uroczystym dniu pożegnania, obok dzieci stanęły ich wychowawczynie pełne ufności w to, że dobrze wykonały swoją pedagogiczną misję. Pani dyrektor podsumowała całoroczną pracę przedszkola i podziękowała za owocną współpracę zarówno wychowawcom, rodzicom, jak i panu burmistrzowi Leszkowi Judzie i przewodniczącej Rady Miejskiej pani Krystynie Bator. Pan Burmistrz w swoim krótkim wystąpieniu wyraził wdzięczność dla wszystkich nauczycieli za ich trud i poświęcenie w toku wykonywania pedagogicznego powołania i zapewnił wszystkich, że dołoży starań, aby jeszcze bardziej rozbudować przedszkolną placówkę, przystosowując ją do nowych wyzwań i wymagań. Po oficjalnych przemówieniach przyszła kolej na część artystyczną. Jako, że od jakiegoś czasu absolwenci tańczą pożegnalnego poloneza, tak i tym razem tradycji stało się zadość. Przedszkolne „Stokrotki” i „Motylki” z wielką gracją i po mistrzowsku odtańczyły przed publicznością piękny narodowy taniec do muzyki Wojciecha Kilara. Pożegnalne wiersze i piosenki także w ich wykonaniu u niejednego wywołały łezkę wzruszenia w oku. Wszak żegnają się z przedszkolem na zawsze!

Tekst i zdjęcia archiwum przedszkola
Źródło:  https://przedszkoleolesnica.szkolnastrona.pl/

 

powrót ...
Skip to content