Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Narodowe Święto Niepodległości 2021

Obchody 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były w tym roku skromniejsze, niż przyzwyczaiła nas do tego paroletnia tradycja obchodzenia tego święta w naszej gminie. Choć w porównaniu do roku 2020, naznaczonego pandemią, która zmusiła nas do niemal całkowitego zamknięcia się w domach, dzisiejsze obostrzenia sanitarne nie wydają się nam aż tak drakońskie, to jednak nie pozwoliły one chociażby na zorganizowanie cieszącego się od wielu lat dużą popularnością koncertu niepodległościowego. Tym bardziej cieszy fakt, że w dniach 10-11 listopada mieszkańcy naszej gminy, a zwłaszcza młode pokolenie, mogło wziąć udział w kilku wydarzeniach upamiętniających zarówno rocznicę odzyskania niepodległości, jak i tych, którzy za tę niepodległość oddali swoje życie.

W środę 10 listopada o godzinie 11. 00 miała miejsce zorganizowana w Publicznej Szkole Podstawowej w Oleśnicy akademia patriotyczna, której głównymi aktorami była społeczność oleśnickich harcerzy i zuchów zrzeszona w 109 Buskiej Drużynie Wielopoziomowej im. Stefana Żeromskiego, która w tym dniu, w obecności harcmistrza Adama Gadowskiego, komendanta hufca w Busku Zdroju, złożyła uroczyste ślubowanie. Po złożonym przyrzeczeniu głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica – Leszek Juda, który w swojej wypowiedzi podkreślał ważność tego momentu w życiu tych młodych ludzi oraz powiązanie harcerskiej przysięgi z przesłaniem, jakie niesie ze sobą święto Niepodległości. Burmistrz zwrócił uwagę na trzy aspekty tego przesłania. Pierwszy, to radość świętowania i to, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, bowiem jest to największa wartość. Kolejny aspekt, to pamięć, o tych którzy walczyli o wolność i niepodległość oraz oddanie hołdu tym, którzy w tej walce polegli. Hołd ten – jak podkreślił Burmistrz – wyraża się również w tym, że staramy się w jakiś sposób, m. in. poprzez budowanie pomników, ich nazwiska i czyny upamiętnić. Na koniec wreszcie przypomniał obecnym na akademii harcerzom i zuchom, że złożone przez nich ślubowanie oraz noszenie harcerskiego munduru, to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie: – Mundur zobowiązuje -mówił – a nosząc go trzeba pamiętać, że niesie z sobą wiele wyrzeczeń i wielką odpowiedzialność, o której mówiliście w Waszym harcerskim przyrzeczeniu.

Po akademii, zaproszeni goście, nauczyciele oraz dzieci i młodzież w zwartym szeregu wyruszyli pod pomnik upamiętniający generała Józefa Hallera oraz jego armię. Pod pomnikiem Burmistrz Miasta i Gminy – Leszek Juda, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Krystyna Bator, Sekretarz Gminy Joanna Skórska oraz grupa harcerzy pod opieką swojej druhny Kamili Wójtowicz-Bator złożyli kwiaty. Następnie młodzież wysłuchała lekcji historii, którą przybliżył im dyr. Piotr Strzelecki oraz Burmistrz Leszek Juda. Prelegenci podkreślali zwłaszcza wkład mieszkańców naszej oleśnickiej gminy w walkę o niepodległość przypominając, że głównym motywem powstania pomnika była chęć oddania hołdu generałowi Hallerowi i jego żołnierzom, wśród których byli również mieszkańcy Oleśnicy – Piotr Plewa i Wacław Słaby. To właśnie oni sto lat temu bronili niepodległości m. in. w bitwie warszawskiej w sierpniu 1920 r. Burmistrz w swojej wypowiedzi podkreślił szczególną rolę i zasługi w budowie pomnika – pana Józefa Poniewierskiego, urodzonego w Oleśnicy – dziś gdańszczanina. – To jego determinacja, bardzo emocjonalne zaangażowanie i wkład finansowy sprawiły, że to miejsce, przy drodze, którą chodzicie do szkoły zyskało piękny i patriotyczny akcent. I to właśnie dzisiaj 10 listopada 2021 r. dzięki Wam – mówił Burmistrz – zapisała się nowa karta w naszej lokalnej historii edukacji młodego pokolenia. Jesteście tego żywym przykładem, stając tutaj i wyrażając hołd tym, których patriotyzm może być wzorem dla nas wszystkich.

Kulminacyjny punkt obchodów przypadł na czwartek 11 listopada. W tym dniu o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wśród wielu delegacji i pocztów sztandarowych z naszej gminy obecne były sztandary: jednostek OPS z naszej gminy, szkoły, PSL oraz organizacji kombatanckich, którą tworzyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej. We mszy św. po raz pierwszy jako drużyna brała też udział społeczność harcerska.

Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Lejczak oraz ks. prefekt Łukasz Bucki. Historyczną prelekcję, tradycyjnie już, wygłosił dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy mgr Piotr Strzelecki. Tegoroczna prelekcja przybliżała okoliczności podpisania traktatu Ryskiego zwanego Małym Wersalem, który zawarty został w Rydze 18 marca 1921 r. i kończył wojnę polsko-bolszewicką oraz wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Stanowił on o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej. W swojej wypowiedzi dyrektor podkreślał ważność tego dokumentu dla Polski Niepodległej. – Dziś, podobnie jak bezpośrednio po podpisaniu traktatu, jego oceny są rozbieżne. Dla jednych był on porażką polskich elit politycznych, dla drugich zwycięstwem ich realizmu. Jedno jest pewne – podkreślił prelegent – granice, które wyznaczył traktat przetrwały aż do 17 września 1939 roku.

Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się na plac, gdzie pod figurą Matki Boskiej Różańcowej, przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Burmistrz Miasta i Gminy Leszek Juda poprosił zebrane delegacje o złożenie kwiatów. W swojej krótkiej wypowiedzi podkreślił wagę tego wydarzenia, zwracał uwagę na napis na pamiątkowej tablicy, która jest przede wszystkim znakiem wdzięczności i trwałej pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość i wolność Polski, a przede wszystkim o tych, którzy w tej walce stracili życie. Następnie delegacje złożyły kwiaty m.in.: poseł Czesław Siekierski z radnym Rady Powiatu Staszowskiego Adamem Siekierskim, delegacja posła Michała Cieślaka ze Staszowa, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bator z radnymi, Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda z Sekretarz Gminy Joanną Skórską, a także delegacja harcerzy. Na koniec spotkania głos zabrał poseł Czesław Siekierski, który mówił, że kultywowanie tego święta jest wyrazem hołdu, pamięci i wdzięczności dla ojców naszej niepodległości oraz jak ważna dziś, we współczesnym świecie jest rozwaga i braterstwo.

Zapraszamy do galerii zdjęć – autorstwa Beaty Marzec

powrót ...
Skip to content