Początek maja to czas ważnych świąt, obchodzimy bowiem:
1 maja- Święto Pracy
2 maja- Dzień Flagi
3 maja- Święto Konstytucji Trzeciego Maja
Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie i tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie ze sobą wartości uniwersalne oraz zadumę i refleksję nad minionym czasem.
1 maja- Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Rodowód tego święta sięga XIX wieku i jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Data 1 maja była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem PRL. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 maja- Dzień Flagi Państwowej
To jedno z najmłodszych świąt państwowych, które zostało wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Święto ma popularyzować wiedzę o symbolach narodowych, polskiej historii i tożsamości. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Czerwień symbolizuje przelaną krew w walce w obronie kraju, biel – wartości duchowe, czystość i niepokalanie. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, wywieśmy flagę Biało-Czerwoną!
3 maja- Święto Konstytucji
W ty dniu obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r., była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Obchody święta 3 Maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane zostało podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej podczas II wojny światowej oraz w styczniu 1951 roku za czasów ustroju PRL. Dopiero po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Z tej okazji w naszym parafialnym kościele o godz.12.00 odbędzie się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, w której wezmą udział poczty sztandarowe z naszej gminy: jednostek OSP, szkoły, PSL oraz organizacji kombatanckich. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udadzą się na plac w centrum Oleśnicy, gdzie pod figurą Matki Boskiej Różańcowej, przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń naszej gminy złożą kwiaty. Zakończeniem obchodów tego święta, będzie krótka cześć artystyczna wykonaniu dzieci z MGCK w Oleśnicy. Życzymy Państwu, niech ten majowy weekend, będzie okazją nie tylko do wypoczynku, a także refleksją nad głębszymi wartościami jak: wolność, solidarność oraz poszanowanie dla ludzkiej pracy.