25 lat temu, 16 lipca 1996 r., dekretem ks. biskupa Kazimierza Ryczana, ks. Marek Lejczak został mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Oleśnicy.
Ks. Marek urodził się w 1954 r. w Strzelinie na Dolnym Śląsku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1979 w Kielcach. Zanim trafił do naszej parafii posługiwał 3 lata w Korytnicy, potem przez 3 lata pełnił funkcję dyrektora Domu Księży Emerytów w Kielcach.
Rozpoczynając swoją posługę w Oleśnicy ks. Marek miał zaledwie 42 lata i był jednym z najmłodszych proboszczów w kieleckiej diecezji. Jego młodość, zapał i energia dały o sobie znać już od pierwszych chwil jego pobytu w naszej parafii. Stało się to widoczne w zmianie wyglądu naszego kościoła i jego otoczenia, ale również w duchowym ożywieniu parafialnej wspólnoty.
Nie może zatem dziwić fakt, że ćwierćwiecze jego posługi stało się okazją do świętowania dla niemal wszystkich mieszkańców naszej gminy, bowiem, co się bardzo rzadko zdarza, terytorium naszej gminy prawie w 100% pokrywa się z terytorium parafii, a sprawy lokalnej społeczności i parafii tak bardzo się przenikają, i są ze sobą ściśle powiązane, że trudno byłoby je od siebie oddzielić. Wyrazem owej jedności była obecność przedstawicieli gminy, z burmistrzem Leszkiem Judą na czele, na uroczystej Sumie odprawionej w intencji dostojnego jubilata w niedzielę 18 lipca br.
Niedzielna uroczystość przebiegła w bardzo radosnej, a jednocześnie podniosłej atmosferze. Homilię wygłosił ks. dr Kazimierz Wójtowicz CR, który, specjalnie na tę okazję, przyjechał z Krakowa. Swoje kazanie rozpoczął on od słów: „Wdzięczność jest darem serca i każdy ma do niej prawo: my, zgromadzeni tu dzisiaj kapłani rodacy oraz wierni tej parafii, chcemy podziękować Ci księże Marku za dar 25 lat Twojej posługi na tej oleśnickiej ziemi”. Kaznodzieja zwrócił uwagę na trzy przymioty ks. Marka, które są jego znakiem rozpoznawczym. Po pierwsze – jest on dobrym człowiekiem, po drugie – dobrym kapłanem, a po trzecie świetnym gospodarzem tego miejsca, które biskup 25 lat temu powierzył jego opiece.
Kwiaty i życzenia dostojnemu jubilatowi złożyli przedstawiciele lokalnej społeczności: Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Bator oraz z sekretarz Gminy Joanną Skórską, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Żeromskiego w Oleśnicy Piotr Strzelecki wraz z zastępcą Teodorą Ambroży oraz dyrektor Gminnego Przedszkola w Oleśnicy Zofią Ambroży. Na koniec swojego proboszcza pozdrowiły dzieci pod opieką katechetki Anny Adamczyk.
Burmistrz Leszek Juda w swoich życzeniach podkreślił dbałość jubilata o wygląd oleśnickiej świątyni i jej otocznia dodając jednocześnie, że najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu – ślad, jaki praca ks. Marka pozostawiła w sercach parafian.
Obecni na Mszy księża pochodzący z naszej parafii: ks. dr Kazimierz Wójtowicz, ks. Marian Głowacki, ks. Marian Jakubowski, ks. Tadeusz Lalewicz, ks. Marian Augustyn, ks. Krzysztof Szkubera, ks. Michał Żak, ks. Daniel Szkubera oraz prefekt parafii Rafał Nowiński złożyli na ręce jubilata laskę pasterską, która jest oznaką godności i mocy oraz symbolem sprawiedliwości i władzy. Wręczając ją księża dodali, że jest to znak prowadzenia parafii w dobrym kierunku i dbania o dobro każdego wiernego.
Wzruszony Jubilat podziękował za złożone życzenia oraz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy mu w ciągu tych 25 lat pomagali: „Bez Was nie było mnie tu dzisiaj i nie udałoby mi się zrobić tych wszystkich rzeczy, o których wspominacie. Ze swojej strony dziękuję Wam, że mogę na Was liczyć. Noszę Was wszystkich w sercu i wdzięcznej pamięci oraz codziennej modlitwie”.
Przy okazji jubileuszu ks. Marka warto również wspomnieć, że niedawno srebrny jubileusz 25-lecia kapłaństwa obchodził pochodzący z Kępia ks. Władysław Świątek.
Momentem centralnym jubileuszu była Msza św. polowa, którą ksiądz Władysław odprawił w środę 26 maja br. na placu obok swojego rodzinnego domu. Motywem odprawienia Mszy w tym miejscu było poświęcenie ufundowanej przez niego figury Matki Boskiej Fatimskiej. Ksiądz Władysław w wygłoszonej homilii podkreślił, że figura ta jest wyrazem jego wdzięczności dla Matki Najświętszej oraz zawierzenia opatrzności Bożej, której nieustanną opiekę nad sobą ks. Władysław odczuwa, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach swojego życia. Wyraził też nadzieję, że będzie ona służyła społeczności Kępia i, być może, przyczyni się do odrodzenia tradycji „majówek” – śpiewania w maju pieśni maryjnych przy kapliczkach. W niedzielę 6 czerwca ks. Władysław przewodniczył Mszy św. w kościele parafialny, gdzie delegacje samorządu gminnego i społeczności lokalnej złożyły kwiaty i życzenia, za które Jubilat gorąco dziękował.