Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Rajd na Święty Krzyż

Drukuj

W dniu 28 września br., ponad 50- osobowa grupa uczniów, ich rodziców i nauczycieli, wyruszyła już po raz dwudziesty na Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Oleśniczanie zasilili szeregi prawie 3,5- tysięcznej grupy pielgrzymów wędrujących po szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego do najstarszego w Polsce sanktuarium, w którym od XIV w. przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Tak więc krok za krokiem, bez względu na wiek i długość trasy, wszyscy podążali w jednym celu, by oddać pokłon Relikwiom. Każdy uczestnik rajdu miał też swój osobisty motyw wyprawy.

Tegorocznej wyprawie przyświecało hasło: „Krzyż Twój to moja Arka”, a wędrującym towarzyszył powiew jesiennego wiatru i nieco zachmurzone niebo oraz wyśmienite nastroje i dobry humor.

Jednymi z najmłodszych piechurów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy byli uczniowie z klasy II, którzy wraz z wychowawczynią, jednym z rodziców i p. przewodnik podążali na szczyt Łysej Góry szlakiem ,,Rodzinnym”, szli oni w pięknym otoczeniu lasów świętokrzyskich oraz w towarzystwie bajkowych postaci, które urozmaicały ich wędrówkę rozpoczynającą się w Hucie Szklanej. Starsza grupa oleśnickich pątników wędrowała trasą ,,Benedyktyńską” z Huty Nowej, powiązaną z działalnością gospodarczą Benedyktynów. Zwieńczeniem pielgrzymowania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski, koncelebrowali: ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, ks. bp Marian Florczyk, sufragan diecezji kieleckiej, ojcowie oblaci, gospodarze sanktuarium oraz wielu kapłanów.

I tak kolejny rajd pielgrzymkowy, kolejny szlak, kolejna przygoda należy już do przeszłości. Organizatorzy mają nadzieję, że ta niecodzienna wyprawa dostarczyła uczestnikom pozytywnych doznań i emocji.  Stwarzała okazję do zawarcia nowych znajomości i pogłębienia przyjaźni. Pozwoliła na popularyzację wśród turystów-pielgrzymów Sanktuarium na Świętym Krzyżu jako Pomnika Historii oraz promowanie piękna przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich. Uczestnicy i organizatorzy Rajdu dziękują Burmistrzowi za dofinansowanie tak pożytecznego przedsięwzięcia.

« 1 z 16 »

powrót ...