Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Drukuj

Święto Niepodległości w całej Polsce upłynęło tradycyjnie pod znakiem państwowych uroczystości, biegów, marszów i manifestacji. Do świętowania włączyła się również cała społeczność naszej gminy. Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się autorskim koncertem pieśni i ballad polskiego barda Lecha Makowieckiego pt. Ballady dla Niepodległej, ukazującego w chronologicznej kolejności – wybrane wydarzenia ze stulecia naszego dochodzenia do Wolności. Koncert niezwykle emocjonalny, wypełniony nostalgią klęsk i euforią zwycięstw, był wyjątkową podróżą do przeszłości i przyszłości.

Kulminacyjny punkt obchodów przypadł na poniedziałek 11. listopada, gdzie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w 101 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród wielu delegacji pocztów sztandarowych z naszej gminy obecne były sztandary: szkoły, oleśnickiej straży, PSL oraz organizacji kombatanckich, którą tworzyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Lejczak, ks. Władysław Świątek. Historyczną prelekcję, która przeszła już do tradycji święta niepodległości wygłosił dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy mgr Piotr Strzelecki. W swoich słowach dyrektor przedstawił kalendarium czasów walki ze szczególnym podkreśleniem ważności Powstań Śląskich, które miały niezmiernie duży wpływ na kształtowanie się nowego państwa Polskiego.

Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się na plac, gdzie pod figurą Matki Boskiej Różańcowej, przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, odśpiewano hymn państwowy oraz delegacje złożyły kwiaty m.in. poseł Czesław Siekierski, radny Rady Powiatu Staszowskiego Adam Siekierski, Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda z pracownikami UMiG, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bator z radnymi, a w imieniu społeczności szkolnej delegacja dzieci PSP w Oleśnicy. Następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia, na początku głos zabrał poseł Czesław Siekierski, który mówił, że kultywowanie tego święta jest wyrazem hołdu, pamięci i wdzięczności dla ojców naszej niepodległości oraz bezimiennych bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność.

Natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Leszek Juda, w swojej wypowiedzi podkreślił wagę tego wydarzenia. Nawiązał do pomysłu sprzed roku wmurowania pamiątkowej tablicy, która jest przede wszystkim znakiem wdzięczności i trwałej pamięci dla tych, którzy walczyli za niepodległość, za wolność Polski i dla tej niepodległości oraz wolności ginęli.

Kolejny dzień – 12. listopada świętowano również w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Oleśnicy. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali – barwny montaż słowno-muzyczny pt. „Śpiewamy dla Niepodległej”, i tak w naszej gminie zakończyły się trzydniowe obchody tego święta, które ma na celu kultywowanie tradycji oraz zachowanie i kształtowanie tożsamości narodowej.

« 1 z 51 »
powrót ...