Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Muzyczny spektakl patriotyczny pełen zadumy i refleksji nad trudnymi dziejami naszego kraju pt. – ,,Śpiewamy dla Niepodległej” w PSP w Oleśnicy

Drukuj

W polskim kalendarzu jest wiele ważnych świątecznych dat. Mają one różny charakter, zwłaszcza kościelny bądź państwowy. Spośród tych drugich z pewnością najważniejszą dla nas Polaków jest 11. listopada. W tym dniu obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę po 123 latach zaborów upragnionej wolności narodowej i suwerenności.

W bieżącym roku obchodziliśmy 101. rocznicę tego przełomowego w historii naszego narodu wydarzenia. W całej Polsce i poza jej granicami – zwłaszcza w większych ośrodkach polonijnych – uroczyście świętowano kolejną rocznicę powrotu kraju położonego nad Wisłą na mapę Europy. W Publicznej Szkole Podstawowej w Oleśnicy również nie zapomniano, by uczcić Tych, którzy „szli ku Niepodległej”, walczyli i ginęli za Nią, byśmy dziś mogli żyć w suwerennej i wolnej Ojczyźnie.

Uroczysta akademia szkolna odbyła się 12. listopada w hali widowiskowo- sportowej. Świątecznemu wydarzeniu patronowało hasło: ”Śpiewamy dla Niepodległej”. Nie mogło zabraknąć w tym dniu najważniejszej dla każdego Polaka pieśni- „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy zgromadzeni po wprowadzeniu sztandaru szkoły, z należnym szacunkiem odśpiewali hymn państwowy. Głośno rozbrzmiewał on w hali i niósł się donośnym echem po szkolnych korytarzach.

Pięknie wybrzmiały piosenki i pieśni m.in. : „Wolność”, „Piechota”, „Szli dla Niepodległej”, „Rozkwitały pąki białych róż” „Pytasz mnie”, „Polska”, „Myślimy o Polsce” w wykonaniu uczniów i uczennic. Podczas śpiewu można było podziwiać maszerujących w pełnym umundurowaniu i z odpowiednim „uzbrojeniem” żołnierzy. Zakończeniem szkolnego festiwalu niepodległościowego była pieśni Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską”. Pieśń ta wymownie zamknęła muzyczny spektakl patriotyczny, zmuszając słuchających do refleksji nad trudnymi dziejami naszego kraju i jednocześnie wdzięczności tym, którzy przyczynili się, by nasza Ojczyzna była wolna i niezależna od innych państw.

Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica- Pan Leszek Juda- w swoim przemówieniu odniósł się także do tych przemyśleń, znaczenia Narodowego Święta Niepodległości w życiu Polaków, a także nawiązał do piosenki pt. ,,Myślimy o Polsce”, iż patriotą trzeba być na co dzień nie tylko w świąteczne dni, realizując swoje poświęcenie do Ojczyzny poprzez własne obowiązki , pracę i naukę.

Dyrektor szkoły – Pan Piotr Strzelecki- w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim przybyłym na szkolną imprezę patriotyczną oraz tym, którzy w niej występowali i ją organizowali. Szczególne podziękowania skierował w stronę uczniów śpiewających i grających ,,Tej, co nie zginęła” zgodnie z hasłem przewodnim szkolnego festiwalu niepodległościowego. Niech zakończeniem tych refleksji będą słowa Józefa Piłsudskiego – ,,Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym ”.

« 1 z 6 »
powrót ...