Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Konkurs na gadkę

Drukuj

Miło nam poinformować, że Alicja Strzelecka, uczennica V klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy została finalistką V Konkurs na gadkę „Co u nas straszyło we wsi?”

Ze względu na czas pandemii Jury zdecydowało, że V konkurs na gadkę zostanie rozstrzygnięty online na podstawie nadesłanych zgłoszeń konkursowych.

W jury zasiądą:
dr hab. Maciej Rak prof. UJ, dr hab. Kazimierz Sikora prof. UJ oraz dr Barbara Żebrowska-Mazur (wykładowcy w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ).
Wyniki konkursów zostaną przedstawione 29 maja o godzinie 17 na portalu Facebook.

Zachęcam gorąco do oglądania!

Link do wydarzenia Finał konkursów MJO 2020:
https://www.facebook.com/events/1525005077680504/

Ponadto w każdej kategorii będzie przyznawana nagroda dodatkowa – nagroda publiczności. Na te rozstrzygnięcia wpłyną użytkownicy portali Facebook oraz YouTube – ponieważ tam zostały umieszczone wystąpienia uczestników. Głosowanie będzie miało miejsce w dniach 18 – 25 maja na fanepage’u Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJSUJ.

Kliknij tutaj aby zagłosować na Alicja Strzelecka – na Facebook. Pod zalinkowanym wpisem znajdują się komentarze oznaczające każdego z uczestników – należy polubić komentarz “5. Alicja Strzelecka”

oraz

Kliknij tutaj aby zagłosować na Alicja Strzelecka – na YouTube. Klikamy na “łapka w górę”.

Zgodnie z zasadami konkursu “Głosowanie w każdej kategorii wygrywa uczestnik, który zbierze najwięcej reakcji pod komentarzem ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz najwięcej łapek w górę pod swoim wystąpieniem na portalu YouTube. Reakcje oraz łapki w górę zostaną zsumowane, co złoży się na ostateczny wynik.”

Zachęcam do obserwowania facebookowej strony, gdyż tam zostaną umieszczone szczegóły dot. głosowania na nagrodę publiczności.

Link do strony: https://www.facebook.com/DialektologiaKNJSUJ/
Zwracamy się do Was, Drodzy Mieszkańcy Oleśnicy,
Głosujmy na Alę Strzelecką!
Głosujmy na naszą mowę!
Głosujmy na to, co odróżnia nas od innych!

Drodzy Mieszkańcy Oleśnicy!

Jako rodowita oleśniczanka mam wielki sentyment do oleśnickiej tradycji, zwyczajów, a szczególnie „nasegłe łeleśnickiegłe godanio”. Od ponad dwudziestu lat uczę w naszej szkole języka polskiego i ze smutkiem zauważam, że z każdym rokiem jest coraz mniej dzieci, które umieją mówić naszą gwarą.

Kiedyś, mówię to z własnej perspektywy, znaliśmy gwarę, ale publicznie nie używaliśmy jej, bo było to oznaką prowincjonalności, braku wykształcenia, a nawet zacofania. Osoby mówiące gwarą lub mające naleciałości gwarowe często traktowane były lekceważąco. Wówczas, w latach siedemdziesiątych, było to poniekąd zrozumiałe, istniał bowiem stereotyp, że odmianami gwarowymi języka posługiwała się przede wszystkim ludność wiejska, a w języku ogólnym mówili miastowi. Dzisiaj postrzeganie miasta jako czegoś lepszego, a wsi jako czegoś gorszego przestało być aktualne.

Będąc osobą wykształconą, a wychowaną w gwarze, posługuję się dwiema odmianami języka: w sytuacjach oficjalnych czy półoficjalnych literacką, ale wśród najbliższych często używam gwary. Rzeczywistość, w której się wychowałam, wzrastałam i uczyłam nazywać świat to Oleśnica, nawet po wielu latach studiowania, czytania, słuchania radia, obcowania z językiem ogólnym, często w najlepszej odmianie stylistycznej, nie zapomniałam mowy mojego dzieciństwa. Różnica jest jednak znacząca, musiało minąć półwiecze, bym mogła być dumna z tej mowy, by ta mowa nie była powodem mojego zażenowania.

Dziś, choć często bywam poza Oleśnicą, ta mowa wyzwala we mnie potrzebę przejścia w tym środowisku na pierwszy język mojego dzieciństwa, deklarując niejako: „jestem wciąż stąd”. Jest mi o wiele łatwiej, bo wiem, że to język literacki wyrósł z dialektów. Dialekty i składające się na nie gwary nie są mową gorszą, tylko starszą i w zupełności wystarczają, żeby porozumiewać się ze „swoimi”.
Powielając negatywny stereotyp dotyczący gwary, zapominamy o jej niematerialnym dziedzictwie, a więc czymś, co warto pielęgnować.

Sądzę, że w dobie globalizacji i unifikacji kultury ocalenie lokalnego języka jest naszym obowiązkiem. Wiem, że zabrzmi to trywialnie, ale:
„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie”
(Stanisław Jachowicz (1796–1857) – polski bajkopisarz i pedagog.)

Zauważmy, że jesteśmy jedyną miejscowością w okolicy, która stworzyła nie tylko pojedyncze słowa gwarowe, ale wykształciła cały regularny acz unikalny system językowy.
Zatem niech jego utrwalanie i popularyzowanie stanie się naszą misją. Pierwsze w tym względzie dokonania już mamy.

Trzy uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Uniwersytet Jagielloński z siedzibą w Krakowie – Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z Sekcją Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia .
Udział w konkursie polegał na przesłaniu pracy konkursowej w formie nagrania filmowego w postaci gwarowego niewierszowanego, oryginalnego (czyli wcześniej nieprezentowanego) monologu na temat „Co u nas straszyło we wsi?
Spośród nadesłanych filmów Jury na podstawie sprawności posługiwania się gwarą, oryginalnej treści oraz sposobu jej przedstawienia wybrało trzy najlepiej zaprezentowane gadki z każdej kategorii wiekowej i zaprosiło nagrodzonych na finał do Krakowa, który miał się odbyć 12 marca 2020 r., a finaliści mieli zaprezentować swoje gadki na żywo przed zgromadzoną w dniu finałów publicznością.
Formuła konkursu nie pozwala na nagrodzenie wszystkich, mimo iż poziom zgłoszonych prac był naprawdę wysoki.

Miło mi poinformować, że Alicja Strzelecka, uczennica V klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy została finalistką V Konkurs na gadkę „Co u nas straszyło we wsi?”

Ze względu na czas pandemii Jury zdecydowało, że V konkurs na gadkę zostanie rozstrzygnięty online na podstawie nadesłanych zgłoszeń konkursowych.

W jury zasiądą:
dr hab. Maciej Rak prof. UJ, dr hab. Kazimierz Sikora prof. UJ oraz dr Barbara Żebrowska-Mazur (wykładowcy w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ).
Wyniki konkursów zostaną przedstawione 29 maja o godzinie 17 na portalu Facebook.

Zachęcam gorąco do oglądania!

Link do wydarzenia Finał konkursów MJO 2020:
https://www.facebook.com/events/1525005077680504/

Ponadto w każdej kategorii będzie przyznawana nagroda dodatkowa – nagroda publiczności. Na te rozstrzygnięcia wpłyną użytkownicy portali Facebook oraz YouTube – ponieważ tam zostały umieszczone wystąpienia uczestników. Głosowanie będzie miało miejsce w dniach 18 – 25 maja na fanepage’u Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki KNJSUJ.

Zachęcam do obserwowania facebookowej strony, gdyż tam zostaną umieszczone szczegóły dot. głosowania na nagrodę publiczności.

Link do strony: https://www.facebook.com/DialektologiaKNJSUJ/
Zwracam się do Was, Drodzy Mieszkańcy Oleśnicy,
Głosujmy na Alę Strzelecką!
Głosujmy na naszą mowę!
Głosujmy na to, co odróżnia nas od innych!

Dbajmy o język polski, miejmy świadomość poprawności i normy językowej, ale nie dopuśćmy, by nasza gwara wymarła wraz z jej użytkownikami.

Z wyrazami szacunku
Lucyna Ratusznik

powrót ...