Jubileusze długoletnich pożyć małżeńskich w Gminie Oleśnica

W dniu 7 grudnia 2019r. w Przedszkolu Gminnym im. Św. Jana Pawła II w Oleśnicy odbyła się niecodzienna uroczystość wręczenia „Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Jubileusz „Złotych godów” obchodziło 14 par z terenu Gminy Oleśnica, którym w 2019 roku (lub wcześniej) przypadła 50-ta rocznica pożycia małżeńskiego.

W dowód społecznego uznania dla trwałości małżeństwa i rodziny uhonorowano medalami nadanymi przez Prezydenta RP małżonków :

1. Helenę i Mariana Gondków, którzy obchodzą Jubileusz 65-lecia pożycia małżeńskiego.
  2. Marię i Eugeniusza Jakóbowskich, którzy obchodzą 54-tą rocznicę pożycia małżeńskiego.
  3. Barbarę i Władysława Gałązków, którzy obchodzą 54-tą rocznicę pożycia małżeńskiego.
  4. Teresę i Mariana Obarzanków, którzy obchodzą 54-tą rocznicę pożycia małżeńskiego.
  5. Reginę i Władysława Skórskich, którzy obchodzą 52 -gą rocznicę pożycia małżeńskiego.
  6. Honoratę i Henryka Wójcików, którzy obchodzą 52 -gą rocznicę pożycia małżeńskiego.
  7. Marię i Adama Sojdów, którzy obchodzą 52 -gą rocznicę pożycia małżeńskiego.
  8. Helenę i Tadeusza Marcińców, którzy obchodzą 51 -szą rocznicę pożycia małżeńskiego.
  9. Marię i Antoniego Nowickich, którzy obchodzą 51 -szą rocznicę pożycia małżeńskiego.
  10. Zdzisławę i Stefana Wieczorków, którzy obchodzą Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.
  11. Wandę i Stanisława Żmijów, którzy obchodzą Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.
  12. Marię i Stefana Kozów, którzy obchodzą Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.
  13. Wiesławę i Zdzisława Dołęgowskich, którzy obchodzą Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.
  14. Henrykę i Mariana Kwietniów, którzy obchodzą Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.

Małżeńskie pary oraz zaproszonych gości witał Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda wraz z z-cą kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Oleśnicy Katarzyną Lalewicz. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Pan Marek Strzała – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Pani Krystyna Bator-Przewodnicząca Rady Miejskiej Oleśnica, Pani Joanna Skórska- Sekretarz Miasta i Gminy Oleśnica, Pani Urszula Wójcicka – Skarbnik Miasta i Gminy Oleśnica, Pani Zofia Ambroży – Dyrektor Przedszkola Gminnego w Oleśnicy, a także członkowie rodzin Jubilatów.

Zwracając się do Jubilatów z-ca kierownika USC powiedziała m.in.: – Móc przeżyć wspólnie ze współmałżonkiem ponad pół wieku to wielki dar od losu, który nie każdemu może być dany. W dzisiejszych czasach stanowicie Państwo wzór do naśladowania dla młodszych pokoleń. Pokazujecie, jak budować i skutecznie podtrzymywać wartości rodzinne. Święty Jan Paweł II mówił, że miłość jest dana, ale i zadana. Ponad pięćdziesiąt lat temu podjęliście Państwo zadanie odpowiedzialności za siebie, swoje dzieci i rodzinę, umieliście wziąć odpowiedzialność za słowo, umieliście nawzajem sobie przebaczać, widzieliście cel i ten cel osiągnęliście.

Burmistrz Miasta i Gminy w swoich życzeniach podkreślił wyjątkowość uroczystości Jubileuszy Długoletnich Pożyć Małżeńskich. – Nie ma gminy bez wspólnoty. To Państwo jesteście największą jej wartością. To Państwo tutaj pracowaliście, wychowaliście swoje dzieci, a teraz cieszycie się wnukami i prawnukami. Życie jest zaskakujące. Są momenty piękne, ale również te trudne, dlatego tym bardziej serdecznie Państwu gratuluję i podziwiam Państwa za to, że potraficie iść przez życie razem, a przecież czasy nie były łatwe!

Wydarzenie uświetnił występ dzieci z Przedszkola Gminnego w Oleśnicy im. Św. Jana Pawła II, przedszkolaki przebrane w piękne stroje zatańczyły Poloneza, który wprowadził zebranych na sali w podniosły nastrój. Upominkiem muzycznym dla Jubilatów było zaśpiewanie przez Dwie Małe Damy piosenki Krystyny Giżowskiej „Przeżyłam z tobą tyle lat”, na zakończenie Małe tancerki zatańczyły przed Dostojnymi Jubilatami ognisty taniec hiszpański do muzyki zespołu Modern Talking. Wystrojone w czerwone zwiewne spódnice, czarne bluzki i piękne maki we włosach, dziewczynki wdzięcznie prezentowały się na scenie.

Muzyczny upominek przygotował również zespół „Oleśniczanki” przy akompaniamencie na akordeonie Pana Władysława Nalepy i Jakuba Poniewierskiego. Swoją muzyką i występami przypomnieli Jubilatom jak to było za ich młodości. Trzeba przyznać, że artyści zafundowali zebranym cały wachlarz emocji. Było na ludowo, było też wzruszająco.
Za pomyślność Jubilatów  i za wiele jeszcze lat wspólnego pożycia małżeńskiego wzniesiono toast lampką szampana i odśpiewano Jubilatom „100 –lat”.

Wszystkim Jubilatom życzymy dużo zdrowia, miłości cierpliwości i kolejnych pięknych rocznic wspólnego życia.