Obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odeszły już na karty naszej lokalnej historii. Bogaty czterodniowy program świętowania uroczystości był pełen refleksji i zadumy, a jednocześnie niósł z sobą radość spotkania i wspólnego przeżywania święta pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość, ale równocześnie święta przypominającego nam o naszej odpowiedzialności za Niepodległą.
Po trudnych dwóch latach naznaczonych pandemią COVID-19, która uniemożliwiła na jakiś czas wspólne świętowanie, na nowo odkrywamy przesłanie tych obchodów, bo dziś, w obliczu wojny w Ukrainie, inaczej wybrzmiewa słowo wolność, pokój, niepodległość. Z lękiem patrzymy na wydarzenia, które toczą się tak blisko nas i naszych granic, gdzie tyle ludzkiej tragedii, bólu i cierpienia. Coraz więcej też pojawia się obaw o przyszłość. Dlatego obchody tego święta, to już nie tylko kultywowanie tradycji oraz zachowanie i kształtowanie tożsamości narodowej, ale także pamięć, że wolność jest dana i zadana.
Obchody Święta Niepodległości w gminie Oleśnica rozpoczęły się 10 listopada w Gminnym Przedszkolu im. Św. J. Pawła II przeglądem piosenki patriotycznej pt.: TOBIE ŚPIEWAM OJCZYZNO. Najmłodsze pokolenie przygotowane przez swoich wychowawców z wielkim wzruszeniem i przeżyciem, wyśpiewując strofy o ojczyźnie i wolności, oddało pokłon pokoleniom, które walczyły o naszą niepodległość. Następnie o godz. 10.00 uczniowie PSP im. Stefana Żeromskiego w inscenizacji słowno-muzycznej pt.: O POLSKĘ WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ, zabrali uczestników spotkania w podróż po historii, przypominając tragedię czasu zaborów oraz radości z odzyskania wolności. Pierwszy dzień obchodów zwieńczony został uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy generała Józefa Hallera przy ul. Szkolnej przez delegacje władz samorządowych i szkolnych.
Kulminacyjny punkt obchodów przypadł na poniedziałek 11 listopada. W tym dniu o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wśród wielu delegacji i pocztów sztandarowych z naszej gminy obecne były m. in. sztandary: Publicznej Szkoły Podstawowej, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej gminy, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz sztandary organizacji kombatanckich, niesione przez uczniów PSP w Oleśnicy, a także sztandar Legionu Maryi z Borzymowa. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Lejczak oraz ks. Łukasz Bucki, a oprawę muzyczną zapewnił zespół śpiewaczy Oleśniczanki oraz Schola. Tradycyjnie już dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy mgr Piotr Strzelecki, wygłosił prelekcję, w której przybliżył słuchaczom okoliczności uchwalenia konstytucji marcowej z roku 1921 oraz przedstawił kluczowe postacie tego okresu, które miały wpływ na kształtowanie się państwa polskiego.
Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się na plac w centrum Oleśnicy, gdzie pod figurą Matki Boskiej Różańcowej, przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, odśpiewano hymn państwowy oraz pieśni patriotyczne, a delegacje złożyły kwiaty: poseł Czesław Siekierski z radnym Rady Powiatu Staszowskiego Adamem Siekierskim, Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda z pracownikami UM i G, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bator z radnymi, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy Piotr Strzelecki z nauczycielami, Dyrektor Gminnego Przedszkola Zofia Ambroży z delegacją, Stowarzyszenie Wspólnota Oleśnicy z przewodniczącą Moniką Kosałką, Rada Sołecka z Oleśnicy, dzieci przedszkolne z symbolicznymi różami. W okolicznościowych przemówieniach poseł Czesław Siekierski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda, nawiązali do idei samego święta Niepodległości, które jest wspominaniem wielkiej wiktorii polskiego Narodu, powrotu Rzeczypospolitej na mapę Europy.
Bardzo emocjonujący okazał się kolejny dzień obchodów święta niepodległości, w tym bowiem dniu, w sobotę 12 listopada o godzinie 15.00, w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Oleśnicy odbył się I Niepodległościowy Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Oleśnica, który zgromadził bardzo liczną grupę zawodników i kibiców.
Zwieńczeniem całości obchodów był MIĘDZYPOKOLENIOWY KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY. Recital Jacka Bończyka i Klementyny Umer, który odbył się w niedzielę 13 listopada w naszym parafialnym kościele o godz.17.00, był klamrą spajającą i zamykającą czterodniowe obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości. Artyści w swoim repertuarze przedstawili szeroki wachlarz pieśni i piosenek patriotycznych. Teksty: Jacka Kaczmarskiego, Bułata Okudżawy oraz Nathana Tenennbauma, Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury, Wojciecha Młynarskiego pełne poezyjności niosły ze sobą wzruszenie, zadumę, refleksję, ale także przesłanie historyczne. Artyści zabrali uczestników koncertu w podróż do przeszłości, zainspirowali do refleksji nad teraźniejszością, do zatrzymania się w ciągłej pogoni dnia codziennego i zajrzenia w głąb siebie i swojej wrażliwości. Ostatnia wyśpiewana przez Klementynę Umer piosenka Ucisz moje serce /słowa: A. Osiecka, muzyka Z. Konieczny/ zakończyła występ. Na koniec Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda- podziękował artystom za dostarczenie przeżyć i wzruszeń, za wyjątkową interpretację i wykonanie utworów, które wprowadziły w zachwyt wielu odbiorców niedzielnego koncertu. W swojej wypowiedzi podkreślał wielki kunszt muzyczny i aktorski- artystów, który przykuwał uwagę widza. Wyśpiewana i wspomniana już piosenka Ucisz moje serce w wykonaniu p. Klementyny zawładnęła sercami słuchaczy i wciągnęła w opowiadany świat, przedstawiony wyjątkowo muzykalnie i literacko, z oszczędnym gestem, ale jakże sugestywnie i ekspresyjnie.
Nasz udział w tych spotkaniach był czytelnym znakiem lokalnej narodowej wspólnoty i solidarności oraz uczczeniem tych, którzy walcząc za Ojczyznę oddali swoje życie.