Bezpłatna pomoc w leczeniu uzależnień

Urząd Miasta i Gminy przypomina, że osoby uzależnione oraz członkowie ich rodzin mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej oraz terapeutycznej w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień działającym przy Urzędzie Miasta i Gminy w Oleśnicy w każdą środę oraz piątek.

W każdą środę miesiąca od godz.16.00 porad udziela certyfikowany psycholog uzależnień mgr Bożena Skórska, która świadczy pomoc indywidualną m.in. poprzez:

• prowadzenie wstępnej terapii edukacyjnej o charakterze konsultacji, poradnictwa, psychoedukacji, psychoterapii;
  • udzielanie pomocy psychospołecznej ;
  • nawiązanie pierwszego kontaktu z osobami z problemem alkoholowym oraz osobami współuzależnionymi;
  • informowanie o chorobie alkoholowej i narkomanii oraz możliwościach leczenia osób uzależnionych i członków ich rodzin;
  • informowanie o ruchach samopomocowych;
  • wstępne motywowanie do terapii.

Natomiast w każdy piątek od godz. 16.00 porad udziela instruktor terapii Anna Drygała.

Praca terapeuty polega na wykonywaniu usług zdrowotno – diagnostycznych z zakresu uzależnienia od alkoholu, przez prowadzenie porad doradztwa terapeutycznego m.in. poprzez:

• nawiązanie pierwszego kontaktu z osobami z problemem alkoholowym i innymi uzależnieniami, doradztwa i konsultacji;
  • wstępne motywowanie do terapii;
  • stosowaniu różnych oddziaływań psychoterapeutycznych, tj.: terapii indywidualnej, reprogrammingu (czyli uczenia pacjenta nowych, dobrych dla zdrowia zachowań), psychoedukacji, treningu umiejętności czy terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.

Ważnym aspektem terapii jest nie tylko dążenie do rezygnacji z nałogu i zachowania abstynencji, ale przede wszystkim na poprawie funkcjonowania pacjenta w społeczeństwie i wzbudzaniu pozytywnej, prozdrowotnej postawy życiowej. Chodzi o zapoczątkowanie zmian w życiu uzależnionego i utrzymanie ich w celu wyzdrowienia.

Wizyty są bezpłatne, świadczenia finansowane są przez Urząd Miasta i Gminy Oleśnica. Z oferty mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Gminy. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 41 377 40 36 wew. 202 lub 214.