Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Bąblownica

Drukuj
Zdrowe i bezpieczne wakacje bez bąblowicy.

bablownica

Wakacje to szczególny czas, gdy w okresie lipca i sierpnia częściej korzystamy z uroków przebywania nad wodą, w górach czy w lesie, gdzie mogą czyhać rożne zagrożenia o których podczas odprężenia wakacyjnego nie wolno zapomnieć. Jednym z nich jest bąblowica choroba zagrażająca szczególnie zbieraczom owoców leśnych  i grzybów oraz osobom je spożywającym.

Wakacje to szczególny czas, gdy w okresie lipca i sierpnia częściej korzystamy z uroków przebywania nad wodą, w górach czy w lesie, gdzie mogą czyhać rożne zagrożenia o których podczas odprężenia wakacyjnego nie wolno zapomnieć. Jednym z nich jest bąblowica choroba zagrażająca szczególnie zbieraczom owoców leśnych i grzybów oraz osobom je spożywającym.

Bąblowica to groźna pasożytnicza choroba wywoływana jest przez pęcherzowe postacie tasiemców:

  • tasiemca jednojamowego (Echinococcus granulosus),
  • tasiemca wielojamowego (Echinococcus multilocularis).

Postacie dojrzałe tych tasiemców bytują w organizmach mięsożernych zwierząt leśnych, głównie lisów, rzadziej jenotów, także psów, w innych gatunkach psowatych. Bąblowicę mogą przenosić także koty.

Człowiek najczęściej zaraża się poprzez spożycie niemytych owoców leśnych. Połknięte przez człowieka jaja tasiemca w przewodzie pokarmowym przekształcają się w postacie larwalne przyjmujące formy torbieli. Przez ścianę jelit, larwy, przedostają się do krwiobiegu w którym są roznoszone po całym organizmie człowieka. Bąblowiec przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Objawy zależą od zaatakowanego narządu, liczby pęcherzy, ich wielkości oraz ewentualnych powikłań. Rozwijające się stopniowo objawy kliniczne są głównie wynikiem ucisku rosnącej larwy na tkanki i podobne są do wolno rosnącego guza. Gdy bąblowiec umiejscowi się w wątrobie pojawia się żółtaczka i pobolewania    w prawym podżebrzu, gdy zmiany umiejscowią się w płucach występują: krwioplucie, kaszel, duszność, bóle w klatce piersiowej, świąd. Gdy bąblowiec osiądzie w mózgu pojawiają się bóle głowy, zaburzenia psychiczne wynikające z uszkodzenia mózgu (zespół psychoorganiczny), a lokalizacja w nerkach wiąże się z nawracającymi bólami, krwiomoczem, zaburzeniami czynności nerek.

Zapobieganie:

– owoce leśne (podobnie jak inne owoce) trzeba przed zjedzeniem umyć

strumieniem ciepłej, bieżącej wody,

– po powrocie z lasu należy dokładnie umyć ręce,

– regularnie odrobaczać psy i koty

– myć ręce po kontakcie z psem i kotem

– zawsze myć ręce przed jedzeniem

– w pracy wymagającej kontaktu ze zwierzętami, żywicielami

ostatecznymi i ich odchodami należy używać rękawic ochronnych Zagrożenie zarażeniem bąblowcem występuje w całym kraju, ale najwięcej przypadków zachorowani ma miejsce na Warmii i Mazurach oraz w województwie podkarpackim.

Pamiętajmy, że główna odpowiedzialność za bezpieczeństwo wypoczynku letniego dzieci spoczywa na opiekunach i rodzicach i to oni w trosce o zdrowie swoich pociech powinni przekazać im podstawowe zasady bezpiecznego zachowania podczas wakacji

Bąblownica

powrót ...