Zwycięstwo oleśnickich “Wiktorianek” na festiwalu kolęd i pastorałek

22 stycznia 2023 r. w Staszowie odbył się Regionalny Festiwal Kolęd i Pastorałek w Staszowie, na którym oleśnicka schola zajęła I miejsce w kategorii VII : Chóry, zespoły muzyczne, orkiestry i schole”.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był ks. Edward Zieliński – były proboszcz parafii św. Barbary w Staszowie. Od tego czasu minęło 34 lata, a z roku na rok festiwal bije kolejne rekordy popularności, m.in. w ilości chętnych wykonawców, którzy chcą zaprezentować swój dorobek artystyczny. W roku bieżącym jury konkursowe w składzie: ks. Grzegorz Jeż – przewodniczący, a zarazem obecny proboszcz parafii św. Barbary, Anna Gogola – dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz Krzysztof Laskowski – starszy instruktor ds. edukacji muzycznej, oceniało ok 180 wykonawców w VII kategoriach, którzy drogą e -mailową przesłali film zawierający prezentację jednej kolędy lub pastorałki. Zapewne było to dla organizatorów i jurorów ogromne wyzwanie logistyczne, by odsłuchać i obejrzeć, następnie dokonać oceny i wyłonić zwycięzców. Komisja konkursowa w swojej recenzji brała pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, sposób interpretacji i ogólny wyraz artystyczny. Po przesłuchaniu nadesłanych zgłoszeń jury wysoko oceniło m.in. utwór: Dzieciątko się narodziło w wykonaniu oleśnickich dziewcząt z parafialnej scholi pn. Wiktorianki pod opieką Wiktorii Nowosielskiej. Tym samym 22 stycznia br. w wypełnionym po brzegi kościele św. Barbary, dziewczęta wzięły udział w koncercie finałowym i zaprezentowały przed zgromadzoną publicznością swój utwór, zajmując zaszczytne I miejsce.

Wiktoriankom gratulujemy zwycięstwa oraz godne reprezentowanie nie tylko oleśnickiej parafii, szkoły, ale także gminy.

Poniżej link, gdzie można odsłuchać utworu.