Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Złoty Jubileusz ks. dr. Kazimierza Wójtowicza w rodzinnej parafii

Drukuj

15 sierpnia br., w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Oleśnicy na sumie odpustowej miała miejsce jubileuszowa uroczystość 50-lecia posługi kapłańskiej ks. Kazimierza Wójtowicza – naszego rodaka z Borzymowa. Jubilat na uroczystej mszy podkreślał, że święcenia kapłańskie przyjął w 1970 roku, a więc jubileusz powinien być obchodzony już rok temu, ale epidemia COVID 19 i związane z tym ograniczenia sanitarne uniemożliwiły organizację tego wydarzenia. Jak sam mówił: – Jest taki obyczaj, że ksiądz po pięćdziesięciu latach od święceń i tzw. prymicji (pierwszej mszy) w rodzinnej parafii wraca do niej, wraca do swoich, wraca do tego miejsca, skąd wyszedł, by uroczyście podziękować Bogu oraz rodakom za ten czas, bowiem powołanie rodzi się zawsze w jakiejś przestrzeni: rodzinnej, parafialnej, społecznej, kościelnej. Dlatego też w ten sposób w AD 2021 mogę przeżywać dwa w jednym, dwa świętowania w jednym dniu, czyli Odpust w rodzinnej parafii oraz mój Jubileusz.

Na uroczystą Sumę w intencji Jubilata przybyli przedstawiciele gminy, z burmistrzem Leszkiem Judą na czele oraz przyjaciele w kapłaństwie z krakowskiej wspólnoty Zmartwychwstańców. Obecni byli również księża rodacy: ks. M. Jakubowski, ks. W. Świątek, ks. T. Lalewicz, ks. M. Augustyn, ks. M. Żak.

Homilię wygłosił przyjaciel ks. Kazimierza ks. dr Henryk Rojek CR, który w swoim kazaniu podkreślał zasługi Jubilata jako poety, pisarza, tłumacza, rekolekcjonisty, a także dziękował za lata współpracy na niwie duszpasterskiej. Przypomniał w skrócie drogę kapłańską ks. Kazimierza oraz parafie gdzie posługiwał: 1970-1972 Wierzchowo, 1972-1974 Poznań,1974-1992 Wiedeń, 1992-1994 Warszawa, a od 1994 Kraków.

Kwiaty i życzenia dostojnemu Jubilatowi złożyli przedstawiciele lokalnej społeczności: Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Bator oraz z sekretarz Gminy Joanną Skórską, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. St. Żeromskiego w Oleśnicy Piotr Strzelecki wraz z zastępcą Teodorą Ambroży oraz dyrektor Gminnego Przedszkola w Oleśnicy Zofią Ambroży, a także delegacja kobiet z Apostolatu Maryi z Borzymowa. Na koniec dziecięca schola zaśpiewała Jubilatowi Barkę.

Burmistrz Leszek Juda w swoich życzeniach podkreślał zasługi Jubilata, przede wszystkim to, że jest ambasadorem naszej Małej Ojczyzny czego ciągle daje czytelne znaki, że oleśnicka ziemia jest mu bliska. Z wypowiedzi Burmistrza wybrzmiało, że to właśnie na oleśnickiej ziemi wszystko się zaczęło, bo tu szkoła, tu pierwsze sakramenty, a dla lokalnej społeczności to radość i zaszczyt, że Jubilat znajduje miejsce w panteonie literatury kapłańskiej przełomu XX i XXI wieku obok ks. Twardowskiego i o. Wacława Oszajcy. Społeczność lokalna docenia – mówił Burmistrz – dorobek naukowy i literacki Jubilata, dziękuje także za felietony, którymi jako kapłan-poeta dzieli się On z czytelnikami na łamach samorządowego pisma Oleśnickie Echa oraz za nauki w kościele, i kazania na cmentarzu. – Każde spotkanie z Jubilatem to, duchowa uczta, to dar dla naszej społeczności, że mamy możliwość korzystania z Twojej wiedzy, mądrości i doświadczenia, dziś mamy za co dziękować i dziękujemy – podkreślał Burmistrz.

Jubilat podziękował za złożone życzenia oraz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pamiętają o nim dając temu wyraz poprzez znaki życzliwości i sympatii. – Wielka dla mnie to radość, że dzisiaj mogę, być tu z Wami, w swojej rodzinnej parafii i przed obrazem Matki Bożej Wniebowziętej modlić się oraz dziękować Bogu za dar mojego kapłaństwa.

Zapraszamy do galerii zdjęć autorstwa Beaty Marzec.

Złoty Jubileusz ks. dr. Kazimierza Wójtowicza w rodzinnej parafii
« z 42 »
Odpust 2021
« z 9 »
powrót ...
Skip to content