Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Zaproszenie do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych oraz mammograficznych

Drukuj

Szanowni Państwo

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, mając świadomość wzrastającej skali problemu chorób nowotworowych, w ramach projektu “Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w regionie”, zaprasza Panie z województwa świętokrzyskiego do skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych oraz mammograficznych.

Badania cytologiczne przeznaczone są dla Pań w wieku 25-59 lat (należy je powtarzać co 3 lata), badanie mammograficzne – dla Pań w wieku 50-69 lat (wykonujemy je co 2 lata). Dla każdej Pani, która wykona badanie – kobiece upominki. W ramach projektu oferujemy również bezpłatny transport na badanie (grupa minimum 5 osób, zapisy także w godzinach popołudniowych – czwartki oraz na soboty).

Rejestracja na badania oraz wszelkie informacje pod numerem telefonu:
607 77 88 88 – mammografia
609 99 00 33 – cytologia.
Projekty trwają do – 31.05.2019 r.

Drogie Panie zadbajcie o swoje zdrowie, przypomnijcie o badaniu siostrze, koleżance, sąsiadce. Drodzy Panowie, zatroszczcie się o bliskie Wam kobiety. Zapytajcie małżonkę, mamę, siostrę, czy pamięta o badaniu. Przyjedźcie na badanie indywidualnie lub zamówcie bezpłatny transport.

Kierownicy projektu

dr Małgorzata Biskup
dr Leszek Smorąg

Cytologia – jak się przygotować do badania:

  • wykonuj cytologię w pierwszej połowie cyklu, najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
  • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)co najmniej na 24 godziny przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych
  • na 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu (w tym przezpochwowe USG) ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
  • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię dopiero po wyleczeniu się.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

powrót ...
Skip to content