Posiedzenie, które odbyło się 20 listopada br. w starostwie staszowskim, było głównie poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji w Grupie Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki ,,Siarkopol” S.A. w Grzybowie.
W obradach, które otworzył i prowadził przewodniczący konwentu, burmistrz miasta i gminy Staszów dr Leszek Kopeć, oprócz samorządowców ziemi staszowskiej, uczestniczyli: prezes Zarządu Grupy Azoty KiZChS ,,Siarkopol” S.A. w Grzybowie Janusz Gorczyca oraz związkowcy ,,Siarkopolu” na wniosek których zwołano posiedzenie. Swoje argumenty i plany uzdrowienia sytuacji przedstawili: prezes ,,Siarkopolu” Janusz Gorczyca, przewodniczący Zarządu Związku NSZZ Pracowników Górnictwa i Przetwórstwa Siarki Grupy Azoty KiZChS ,,Siarkopol” S.A. Jacek Miodyński, wiceprzewodniczący Sławomir Baran, członek Zarządu Związku Radosław Bobek i Maciej Kondek – przewodniczący Komisji Zakładowej Związku Zawodowego ,,Solidarność 80”. Ważny i potrzebny głos w dyskusji dotyczącej konieczności restrukturyzacji „Siarkopolu” wyraził obecny na konwencie wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki. Swoje opinie dotyczące trudnej sytuacji w ,,Siarkopolu” wyrazili także: starosta staszowski Romuald Zgrzywa, burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć, burmistrz Bogorii Marcin Adamczyk, burmistrz Osieka Magdalena Marynowska, burmistrz Połańca Jacek Nowak, burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz, burmistrz Oleśnicy Piotr Strzelecki, wójt gminy Łubnice Anna Grajko i wójt gminy Rytwiany Przemysław Broziński.
Z wypowiedzi prezesa Janusza Gorczycy, popartej rzeczowymi argumentami wynikało, że plany dotyczące zwolnień grupowych przynajmniej w części muszą być zrealizowane. Jest to warunek nie tylko uratowania ,,Siarkopolu” jako całej firmy, ale także stworzenia perspektyw do uzyskania trwałej rentowności spółki. Trudna sytuacja wynika nie tylko z relacji biznesowych ,,Siarkopolu” z zakładami w Policach i Puławach, które również są w trudnej sytuacji, ale przede wszystkim z możliwości zbytu i cenami siarki na światowym rynku, zakazem handlu z Federacją Rosyjską i całkowitym załamaniem się eksportu siarki do Ukrainy. Prezes Janusz Gorczyca omówił również temat budowy kopalni siarki w Rudnikach oraz wpływ na sytuację finansową ,,Siarkopolu” cen za energię cieplną kupowaną od spółki Enea Elektrownia Połaniec.
W drugiej części obrad, które prowadził wiceprzewodniczący konwentu, burmistrz miasta i gminy Bogoria Marcin Adamczyk, poruszono tematy dotyczące remontu dróg powiatowych oraz możliwości pozyskanie dofinansowania na te inwestycje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki potwierdził, że złożone wnioski z RFRD na rok 2025 są na końcowym etapie oceny przez komisje powołaną przez wojewodę świętokrzyskiego. Burmistrz miasta i gminy Szydłów Andrzej Tuz zawnioskował do starosty Romualda Zgrzywy o przekazanie w nowym budżecie na 2025 rok do Zarządu Dróg Powiatowych w Staszowie, kwoty około 160 tys. zł (po 20 tys. zł na gminę) z przeznaczeniem na dofinansowanie różnych drobnych inwestycji drogowych, bez konieczności akceptacji ich realizacji przez Zarząd Powiatu. Taka uproszczona procedura umożliwiłaby szybszą realizację pilnych zadań.
Zmodyfikowany tekst oraz oryginalne zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Jana Mazanki