Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Wyjątkowa majówka

18 maja o godz.19.00 przy figurze Matki Boskiej Różańcowej w Oleśnicy na Rynku, odbyła się wyjątkowa majówka zorganizowana przez Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Oleśnicy, w której uczestniczyli zebrani mieszkańcy gminy oraz gościnnie z poetyckim występem członkowie Teatru S65+ z Buska – Zdroju.

Wczesny wieczór, a w oleśnickim rynku ludzie skupieni na śpiewnej modlitwie ku czci Najświętszej Marii Panny. Pomiędzy drzewami w lekkim szumie liści pobrzmiewa echo: „Zdrowaś Mario łaski pełna”, „Ave Maryja”. O tej co była cicha i piękna jak wiosna, Czarnej Madonnie, serdecznej matce, opiekunce ludzi, pani nieba i ziemi, do której się uciekamy.

Te słowa i melodie towarzyszą nam od dzieciństwa, bliskie, swojskie, po prostu nasze. Refleksyjność, intymność a zarazem wspólnota spotkań przy figurce czy kapliczce mają wymiar wyjątkowy o podłożu duchowym i egzystencjalnym. Maj to wyjątkowo urodziwy miesiąc – poświęcony właśnie Maryi. Tradycja maryjnych śpiewów nieco zapomniana, ma w naszych oczach wymiar szczególny – jest nie tylko zachowaniem wartości przekazywanych przez ludność z pokolenia na pokolenia, ale przyczynkiem do zebrań lokalnej społeczności w imię wiary i tradycji. Póki szanujemy i kultywujemy tę tradycję, nie zagubimy naszej tożsamości, ani więzi z rodzimą społecznością.

Szczególne podziękowania za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu należą się członkom Teatru S65+ z Buska – Zdroju, twórcom pięknej inscenizacji pod kierownictwem Arkadiusza Szostaka oraz zespołowi „Oleśniczanka”, a także wszystkim biorącym udział w śpiewie mieszkańcom z obecnym na spotkaniu burmistrzem Piotrem Strzeleckim.

powrót ...
Skip to content