Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Uwaga na bardzo niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego!

Uwaga na bardzo niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego!

Drukuj
Uwaga na bardzo niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego!

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Nasiennictwa w Kielcach informuje, że na terenie województwa świętokrzyskiego zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt może stanowić barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel).

Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg oraz na nieużytkach czy odłogach.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania. Objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

 

 

 

 

 

 

 

powrót ...