Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Uroczysty Dzień Strażaka

W dniu 18 maja w Oleśnicy odbyły się uroczyste gminne obchody Dnia Strażaka, w tym roku połączone z oficjalnym przekazaniem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Oleśnica. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. w intencji wszystkich strażaków oraz ich rodzin. Nabożeństwie przewodniczył proboszcz ks. Marek Lejczak, który w homilii skierowanej do strażaków zwrócił uwagę na historię oleśnickiego kościoła oraz na postać św. Floriana patrona strażaków.

Po zakończeniu Mszy świętej pododdziały jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Oleśnica, a także zaproszeni goście, przeszli na plac przed strażnicą, gdzie odbyła się oficjalna część strażackiego święta. Po złożeniu meldunku zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszemu brygadierowi Grzegorzowi Rajcy przez dowódcę uroczystości druha Mikołaja Mazura, odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, wszystkich obecnych powitał Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnicy Piotr Strzelecki.

Gośćmi sobotniego spotkania byli: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Anna Krupka, Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki, Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorz Rajca, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Kielcach dh Wiesław Woszczyna, Starosta Powiatu Staszowskiego Romuald Zgrzywa, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie st. bryg. Rafał Gajewicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Oleśnicy Krystyna Bator, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Oleśnicy dh Adam Siekierski, Leszek Zajęcki – reprezentujący Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Michała Cieślaka, prefekt ks. dr Łukasz Bucki, Sołtys Oleśnicy Stanisław Ambroży, członkowie honorowi OSP Oleśnica, pracownicy UMiG w Oleśnicy, dyrektorzy szkół i instytucji współpracujący z jednostkami OSP z terenu gminy Oleśnica, poczty sztandarowe jednostek OSP Strzelce, OSP Pieczonogi oraz OSP Krzczonowice.

Następnie prezes zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Oleśnicy Adam Siekierski, odczytał listę druhów do odznaczenia srebrnymi i brązowymi medalami ,,Za zasługi dla pożarnictwa”, a także odznakami ,,Strażak wzorowy”.

Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:

 • Anna Dziedzic
 • Maciej Bartusiak
 • Wiesław Czupryn
 • Dominik Poniewierski
 • Grzegorz Poniewierski
 • Mateusz Wawrzoń

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymał:

 • Bartłomiej Czupryn

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:

 • Aleksandra Grudzińska
 • Rafał Głowacki
 • Damian Grudziński
 • Kamil Grudziński
 • Mariusz Grudziński
 • Michał Lalewicz

Odznakę „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza” I Stopnia otrzymali:

 • Jessie Kowalik
 • Nikola Nowak
 • Emilia Lech
 • Aleksandra Parchatko
 • Zuzanna Peroń
 • Patrycja Wieczorek
 • Patryk Janicki
 • Szymon Nowak

Po wręczeniu odznaczeń miał miejsce symboliczny moment wręczenia aktu przekazania kluczyków oraz dowodu rejestracyjnego dla nowego pojazdu oleśnickich strażaków. Dokonał tego Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki, w asyście osób reprezentujących instytucje współfinansujące zakup. Akt przekazania, kluczyki oraz dowód odebrali rodzice chrzestni pojazdu, na których strażacy wybrali dh Annę Dziedzic oraz dh Romana Plewę w dowodzie uznania za ich wieloletnią działalność w jednostce OSP Oleśnica. Symboliczne kluczyki do pojazdu odebrał kierowca-konserwator oleśnickiej jednostki dh Mariusz Grudziński. Samochód otrzymał imię ,,Janek”, na cześć druha Jana Dziedzica, liczącego 97 lata, tyle samo, co oleśnicka jednostka. Dodatkowo druhowie z Oleśnicy wzbogacili się o dogaszacz ognia i zwijacz węży, był to dar od firmy DEXWAL, przekazany przez prezesa Michała Walkiewicza wraz z kolegą Piotrem Dziedzicem, druhem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnicy.

Oleśnicka brać strażacka szczególne słowa podziękowania za pozyskanie nowoczesnego pojazdu pożarniczego skierowała do osób najbardziej zaangażowanych w projekt pozyskania funduszy m.in.: Posła na Sejm RP Michała Cieślaka, w imieniu, którego grawerton odebrał Leszek Zajęcki, st. bryg. Grzegorza Rajcy – Z-cy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Leszka Judy – byłego Burmistrza Miasta i Gminy Oleśnica, który bezpośrednio nadzorował proces zakupu sprzętu oraz paniom: Aleksandrze Grudzińskiej i Karolinie Nowak pracownicom UMiG Oleśnica.

Po przemówieniach zaproszonych gości i zakończeniu oficjalnych uroczystości, prezes jednostki druh Maciej Bartusiak zaprosił wszystkich do wysłuchania koncertu Orkiestry Grupy Azoty KiZChS ,,Siarkopol” w Grzybowie, a następnie na tradycyjny strażacki poczęstunek.

powrót ...
Skip to content