Świętujemy Dzień Flagi i 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Stało się już dobrą tradycją naszej Gminy, że w pierwszych dniach maja przed tzw. “długim weekendem”, umieszczamy na stronie naszego urzędu informację o majowych świętach.

1. Maja – Święto Pracy
To święto przypomniana nam o godności i etosie pracy, a przede wszystkim o godnym traktowaniu pracowników i ich prawach. W tym dniu w naszej parafii obchodzimy odpust parafialny – uroczystość św. Józefa Robotnika-patrona robotników i rzemieślników.

2. Maja – Dzień Flagi
Nie zapomnijmy o wywieszaniu flagi w oknach naszych mieszkań i domów. Niech ten mały gest będzie znakiem naszej narodowej wspólnoty i solidarności oraz uczczeniem tych, którzy walcząc pod tym znakiem oddali swoje życie. Pamiętajmy, że warto celebrować ten dzień przez symbole, które przypominają, że mamy powody do dumy z naszych przodków i z naszej historii.

3. Maja – Święto Konstytucji
W tym roku mija 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa Rządowa uchwalona
3 maja 1791 roku była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie! Z okazji obchodów Święta Konstytucji w naszym parafialnym kościele o godz.12.00 odbędzie się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, w której wezmą udział poczty sztandarowe z naszej gminy: jednostek OSP, szkoły, PSL oraz organizacji kombatanckich, a także harcerzy.

Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udadzą się na plac w centrum Oleśnicy, gdzie pod figurą Matki Boskiej Różańcowej, przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości delegacje złożą kwiaty. Tradycją stało się już, że 3 maja w przeddzień święta patrona św. Floriana, swoje święto obchodzą druhowie strażacy. Zwyczajowo po nabożeństwie i przemarszu ulicami Oleśnicy przedstawiciele wszystkich jednostek i zaproszeni goście zbierają się w strażnicy OSP na okolicznościowym spotkaniu w tym roku w Pieczonogach. Spotkanie to jest okazją do składania życzeń i podziękowań za ofiarną strażacką służbę.

Życzymy Państwu, niech ten majowy weekend, będzie okazją nie tylko do wypoczynku, a także refleksją nad głębszymi wartościami jak: wolność, solidarność oraz poszanowanie dla ludzkiej pracy.