Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Świętujemy Dzień Flagi i 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Drukuj

Początek maja to już tradycyjnie w naszym kraju tzw. „długi weekend”, bo niezależnie od tego w jakie dni tygodnia wypadną majowe święta, to zawsze można je przedłużyć o sobotę i niedzielę. Jest więc okazja na początku wiosny skorzystać z ładnej pogody i wyjechać gdzieś z rodziną lub przyjaciółmi, zorganizować grilla, czy odwiedzić dawno nie widzianych znajomych. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale warto również przypomnieć sobie, co my tak naprawdę w te dni świętujemy. I tak:

1 Maja – Święto Pracy. Lata komunizmu skutecznie zniechęciły nas do udziału w obchodach tego święta, warto więc może uświadomić sobie, że nie jest to święto komunistów, ale przypomnienie o godności i etosie pracy oraz, przede wszystkim, upomnienie się o prawa tych, którzy tę pracę wykonują. Chyba dobrze się stało, że w Oleśnicy dzięki inicjatywie proboszcza, ks. Marka Lejczaka, obchodzimy w tym dniu również nasz odpust parafialny – uroczystość św. Józefa Robotnika.

2 Maja – Dzień Flagi. W tym roku przesłanie tego święta wydaje się szczególnie aktualne ze względu na wojnę w Ukrainie. Często widzimy, jak rosyjscy żołnierze zrzucają, a często nawet depczą ukraińskie flagi, w miejscowościach, które zajęli. Te obrazy przypominają nam, że prawo do korzystania z naszych barw narodowych, nie zostało nam przez nikogo podarowane, ale musieli o nie walczyć nasi ojcowie. Nie zapomnijmy więc o wywieszaniu flagi w oknach naszych mieszkań i domów. Niech ten mały gest będzie znakiem naszej narodowej wspólnoty i solidarności oraz uczczeniem tych, którzy walcząc pod tym znakiem oddali swoje życie.

3 Maja – Święto Konstytucji. W tym roku mija 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie. Niby wszyscy to wiemy, ale warto celebrować ten dzień, przypominać sobie, że mamy powody do dumy z naszych przodków i z naszej historii. Z okazji obchodów Święta Konstytucji w naszym parafialnym kościele o godz.12.00 w odbędzie się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, w której wezmą udział poczty sztandarowe z naszej gminy: jednostek OSP, szkoły, PSL oraz organizacji kombatanckich. Tradycyjnie 3 maja, w przeddzień święta ich patrona św. Floriana, świętują także nasi strażacy ochotnicy. Zwyczajowo po nabożeństwie i przemarszu ulicami Oleśnicy przedstawiciele wszystkich jednostek i zaproszeni goście zbierają się w strażnicy OSP na okolicznościowym spotkaniu, które jest okazją do składania życzeń i podziękowań za ofiarną strażacką służbę.

Niech tegoroczny majowy „długi weekend” będzie dla nas okazją do wypoczynku, ale również pomoże nam przypomnieć sobie o wartościach nadrzędnych takich jak wolność, solidarność oraz poszanowanie dla ludzkiej pracy.

powrót ...
Skip to content