Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Drukuj

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Ze względu na obecną sytuację i związane z nią obostrzenia tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej będą skoncentrowane na wydarzeniach dostępnych w przestrzeni cyfrowej lub online.

W tym wyjątkowym czasie, kiedy obostrzenia nie pozwalają nam na celebrowanie takich wydarzeń w spotkaniach osobistych, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi opiekunami zapraszają nas do obejrzenia przygotowanej przez nich uroczystej akademii za pośrednictwem Internetu.

Warto przypomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce oficjalnie obchodzone jest od 1919 roku. Wcześniej, w okresie zaborów, obchody tego święta były zakazane, a osoby, które publicznie je obchodziły, były surowo karane przez policję. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane, a po zakończeniu wojny władze komunistyczne początkowo próbowały je zastąpić obchodami 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie je zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności”, sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie można je było świętować, choć nie zostało ono jeszcze uznane za święto państwowe. Od 1990 r., po zmianie ustroju święto to należy do najbardziej uroczyście obchodzonych polskich świąt państwowych.

Nie zapominajmy także, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W całym kraju Polacy wywieszają flagi i wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych, które jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne – wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Barwy biała i czerwona po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku. My też pamiętajmy o tym święcie i włączmy się do niego przez wywieszenie na budynkach i domach polskiej flagi. Niech ten mały gest będzie znakiem naszej narodowej wspólnoty i solidarności oraz uczczeniem tych, którzy walcząc pod tym znakiem oddali swoje życie.

powrót ...
Skip to content