Samorządowcy z powiatu staszowskiego odebrali czeki z rąk ministra Michała Cieślaka

W związku z zakończeniem pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład, w środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się specjalna uroczystość zorganizowana z inicjatywy ministra i posła ziemi świętokrzyskiej Michała Cieślaka. Minister odpowiedzialny za rozwój samorządów wręczył przedstawicielom starostwa oraz gmin z terenu powiatu staszowskiego symboliczne czeki na sumę 72,3 mln zł.

“Mieszkańcy powiatu staszowskiego są ogromnymi wygranymi tego programu. Przypominam, że Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład jest aż w 95 procentach finansowany ze środków rządowych. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy, którzy najbardziej zyskają z tych środków, prawie 73 mln zł zostanie przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje” – mówił rozmowie z Radiem Kielce minister Michał Cieślak.

Michał Cieślak zaznaczał, że nie są to ostanie pieniądze, jakie świętokrzyskie samorządy otrzymają w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
“Program jest przewidziany na co najmniej pięć edycji. Druga z nich zostanie rozstrzygnięta jeszcze w tym roku. Liczymy na to, że samorządowcy szybko rozpoczną inwestycje. Chcielibyśmy także, aby większość z nich mogły wykonywać firmy lokalne, które odprowadzają podatki do samorządów i przyczyniają się do rozwoju lokalnego rynku pracy” – zaznacza.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich gmin z terenu powiatu oraz starosta staszowski Józef Żółciak. Staszowskie samorządy przeznaczą otrzymane pieniądze m.in. na inwestycje drogowe, inwestycje w sieci wodnokanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków, poprawę efektywności energetycznej budynków. Oleśnica otrzymała czek na kwotę 7,6 ml zł, który w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Oleśnicy odebrała sekretarz Gminy Joanna Skórska.

W ramach pierwszego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład do świętokrzyskich samorządów trafi prawie 973 mln zł. Minister Michał Cieślak, był jednym z członków kilkuosobowej komisji analizującej i rekomendującej premierowi wnioski zgłoszone przez samorządy z całej Polski.

Źródło: https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/