Radośnie, wesoło i Mikołajkowo w gminie Oleśnica

9 grudnia w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Oleśnicy, odbyło się nietuzinkowe Mikołajkowe spotkanie. Oprócz św. Mikołaja najmłodsi mieli możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawym przedstawieniu pt. Czerwony Kapturek, czyli (Red) Kapturek. Reżyseria tej uwspółcześnionej bajki napisana przez dyrektor Joannę Pietras, przypadła do gustu wszystkim uczestnikom spotkania. W rolę aktorów wcielili się rodzice, którzy taką formą wypowiedzi chcieli zrobić prezent najmłodszym odbiorcom sobotniej zabawy. Piękna inscenizacja, profesjonalna rzec by można gra aktorów wzruszała, ale także bawiła do łez. Późniejsze spotkanie z Mikołajem i śnieżynkami, rozdawanie prezentów, malowanie twarzy, animacje i zabawy wprawiły najmłodszych w wyśmienite humory, dlatego trudno było się rozstać.

Na kolejną moc wrażeń nie trzeba było jednak długo czekać, bowiem już 10 grudnia w piękne zimowe niedzielne popołudnie grupa Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Oleśnica zorganizowała ciekawą akcję pn. Strażacki Orszak św. Mikołaja. Ulicami miasta i poszczególnych sołectw gminy Oleśnica przejechał barwny korowód św. Mikołaja. Powyższe przedsięwzięcie zgromadziło naprawdę wielką grupę zainteresowanych, i nie tylko najmłodszych! – Cieszymy się bardzo, że nasza akcja spotkała się z takim odzewem. Jako druhowie ochotnicy, na co dzień pomagamy lokalnej społeczności, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Oleśnica. Jednak nasza praca na tym się nie kończy. Działanie i pomaganie mamy wpisane w naszą strażacką postawę i przybiera ono różnoraki charakter. W ten przedświąteczny czas, pamiętając jak ważny jest mały gest, uśmiech, uścisk ręki lub podarunek, postanowiliśmy zorganizować po raz kolejny Mikołajowy Orszak. Chciałem podziękować wszystkich Druhnom i Druhom z MDP i OSP, którzy nie szczędzili sił i czasu na przygotowanie tego wydarzenia. Dziękuję także sponsorom, którzy wspierali nas oraz prezentowy worek św. Mikołaja i zadbali o to, aby był w tym roku bardziej bogaty – podkreślał wiceprezes OSP Oleśnica Damian Grudziński.

Udekorowany wóz strażacki w asyście przystrojonych w świąteczne ozdoby i choinkowe lampki oraz asyście Elfów, śnieżynek wiózł Mikołaja. Podróż była długa, bowiem odbyła się przez wszystkie sołectwa gminy Oleśnica. Mikołaj serdecznie pozdrawiał Wszystkich mieszkańców, którzy wyszli go przywitać oraz rozdawał upominki, podczas przystanków na swojej mikołajowej drodze m.in.: przed remizą w Strzelcach, Pieczonogach i Borzymowie oraz na rynku w Oleśnicy, gdzie czekały na niego dzieci. Oprócz pełnego słodkości worka Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne i słuchały rodziców. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia. Wszystkie dzieciaki otrzymały drobne słodkości i owoce, które rozdawali pomocnicy św. Mikołaja – śnieżynki, elfy, renifery, bałwan, a nawet pingwin. Spotkanie ze „strażackim” Mikołajem dostarczyło zarówno dzieciom, jak i dorosłym wiele radości, uśmiechu i wprowadziło wszystkich w wyjątkową atmosferę świąteczną.

Mamy nadzieję, że Mikołajkowy czar gminnych zabaw jeszcze do dziś dużym echem niesie się po bezdrożach, drogach i domach naszej gminnej lokalnej wspólnoty. Zapraszamy do fotorelacji z tej podróży, o którą zadbała Beata Marzec.