Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Pomoc osobom uzależnionym od alkoholu oraz członkom ich rodzin

Informujemy, że od stycznia 2020 roku Urząd Miasta i Gminy Oleśnica poszerzył zakres usług odnośnie niesienia pomocy osobom uzależnionym i współuzależnionym, bowiem oprócz porad i pomocy psychologa, będzie także możliwość korzystania z pomocy instruktora terapii uzależnień.

Pomoc psychologa – specjalisty terapii uzależnień
-będzie możliwa jak do tej pory w każdą środę miesiąca (od godz.16.00 po wcześniejszym ustaleniu terminu spotkania pod nr tel. 41 3774036 wew.22, 27 lub osobiście w U M i G Oleśnica w pokoju 7, 20).

Pomoc terapeutyczna
-będzie świadczona w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca od godz.16.00 (po wcześniejszym ustaleniu terminu spotkania pod nr tel. 41 3774036 wew.22,27) lub osobiście w U M i G Oleśnica.

Pomoc doradztwa psychologicznego i terapeutycznego skierowana jest dla rodzin, w których występują problemy alkoholowe i inne zaburzenia o podłożu uzależnień m. in.:
• indywidualna pomoc psychologiczna i terapeutyczna dla uzależnionych i współuzależnionych;
• prowadzenie wstępnej terapii edukacyjnej o charakterze konsultacji, poradnictwa, psychoedukacji, psychoterapii;
• udzielanie pomocy psychospołecznej;
• nawiązanie pierwszego kontaktu z osobami z problemem alkoholowym oraz osobami współuzależnionymi;
• informowanie o chorobie alkoholowej i narkomanii oraz możliwościach leczenia osób uzależnionych i członków ich rodzin;
• informowanie o ruchach samopomocowych;
• wstępne motywowanie do terapii;
• terapia grupowa.

Wizyty są bezpłatne, świadczenia finansowane są przez Urząd Miasta i Gminy Oleśnica.
Z oferty mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Gminy.

KILKA INFORMACJI NA TEMAT LECZENIA ODWYKOWEGO OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU MIESZKAJĄCYCH NA TERENIE GMINY OLEŚNICA.

Rozmiary i skutki aktualnie występujących problemów alkoholowych tworzą poważne zagrożenie dla funkcjonowania społecznego i ekonomicznego kraju, jak również i naszej lokalnej społeczności. Wpływają one na pogorszenie stanu zdrowia mieszkańców gminy, dlatego też wychodząc naprzeciw potrzebom poszerzono psychologiczny i terapeutyczny zakres usług niesienia pomocy.

Działając zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j. Dz. U. 2019 r. poz.2277 ), każda gmina zobowiązana jest do podejmowania działań mających na celu zwalczanie zjawisk patologii społecznej, a w szczególności alkoholizmu i narkomanii. Na podstawie art. 41 ust. 3 ww. ustawy- wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast powołują gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, które inicjują działania w zakresie określonym w ust. 1 ww. ustawy oraz podejmują czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oleśnicy została powołana zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Oleśnica Nr 5/2019 z dnia 25 września 2019. W skład Komisji wchodzą osoby przeszkolone w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i problematyki alkoholowej. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (zwana dalej GKRPA) zajmuje się czynnościami zmierzającymi do orzeczenia o zastosowaniu wobec osób uzależnionych od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu z zakładzie lecznictwa odwykowego, które swoim zachowaniem powodują:

  • rozkład życia rodzinnego,
  • demoralizację nieletnich,
  • uchylaniem się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
  • systematycznym zakłócaniem spokoju i porządku publicznego.

Leczenie osób uzależnionych od alkoholu jest dobrowolne, a zobowiązanie do leczenia może być nałożone jedynie przez Sąd. Niniejszą procedurę regulują przepisy ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2277 ). Wniosek do sądu Rejonowego w Staszowie o zobowiązanie do leczenia odwykowego mogą złożyć wyłącznie dwie instytucje: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Prokuratura.

Leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu, co warto wiedzieć?

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpatruje wniosek dotyczący osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację nieletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny. GKRPA prowadzi powyższe czynności wyłącznie wobec osób mieszkających na terenie gminy Oleśnica.

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć: członek rodziny, krewny, sąsiad, lub instytucja (zakład pracy, Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja, Straż Miejska, kuratorzy sądowi).

Co powinien zawierać wniosek/ podanie?
Wnioskodawca:
• imię i nazwisko
• adres
• data urodzenia
• nr telefonu
Dane osoby zgłoszonej do leczenia:
• imię i nazwisko
• imiona rodziców
• data urodzenia i PESEL
• adres zamieszkania
• uzasadnienie

Jakie opłaty należy ponieść i jak to zrobić?

Bez opłat.

Jak krok po kroku załatwić sprawę?

Krok 1.
Wypełnić i złożyć wniosek/podanie w Urzędzie Miasta i Gminy w Oleśnicy, osobiście w pokoju nr 20 lub w sekretariacie, można także przesłać pocztą na adres: sekretariat@gminaolesnica.pl (z dopiskiem Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oleśnicy ) lub pocztą tradycyjną.

Krok 2.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpatruje wniosek:

  • rozpatruje zasadność wniosku o nałożenie obowiązku leczenia odwykowego dla osoby nadużywającej alkohol po zebraniu informacji dodatkowych w rozmowie z wnioskodawcą,
  • przeprowadza z osobami rozmowy motywujące do podjęcia leczenia,
  • kieruje do Sądu wniosek o wgląd w sytuacje dzieci osób zgłoszonych do komisji, w przypadku gdy w trakcie wykonywanych czynności powzięła informacje, że zagrożone jest dobro małoletnich dzieci.
  • w przypadku stwierdzenia, podczas rozeznania sytuacji rodzinnej osoby zgłoszonej do komisji, stosowania przemocy wobec bliskich, komisja niezwłocznie podejmuje działania zmierzające do zatrzymania przemocy.
  • w przypadku odmowy podjęcia dobrowolnego leczenia przez osobę mającą problem alkoholowy, kieruje ją na badania przeprowadzane przez biegłych sądowych psychiatrę i psychologa w celu uzyskania stosownej opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,
  • po uzyskaniu opinii biegłych sądowych Gminna Komisja zamyka sprawę w przypadku gdy nie ma podstaw do leczenia odwykowego lub kieruje sprawę do sądu zgodnie z zaleceniem biegłych,
  • kieruje wnioski do sądu o wszczęcie postępowania w sprawie nałożenia obowiązku podjęcia leczenia odwykowego osób nie zgłaszających się na rozmowy do GKRPA.

Gdzie można uzyskać odpowiedź na dodatkowe pytania?
Informację można uzyskać dzwoniąc do Urząd Miasta i Gminy w Oleśnicy ul. Nadstawie 1, 28 -220 Oleśnica nr tel. (41) 3774036 wew. 22 lub osobiście w pokoju nr 2o

Czy można załatwić sprawę bez konieczności przychodzenia do urzędu?
Można załatwić sprawę przesyłając wniosek pocztą.

Jakie przepisy prawne regulują załatwienie tej sprawy?
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 2277).

Tryb odwoławczy
Tryb odwoławczy nie występuje.

Na stronach PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) można znaleźć sporo cennych porad i wiadomości: (https://www.parpa.pl/, oraz stronach http://alkoholizm.akcjasos.pl/, http://www.anonimowi-alkoholicy.org.pl/)

powrót ...
Skip to content