Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Obchody XIX Dnia Papieskiego

Drukuj

W niedzielne popołudnie 13 października br., w naszym parafialnym Kościele o godz.17.00 odbyły się obchody XIX Dnia Papieskiego. Osoby, które wybrały się na to spotkanie miały możliwość wsłuchania się nie tylko w słowa wypowiadane przez uczniów PSP w Oleśnicy w montażu – słowno muzycznym, ale także powrotu do sentymentalny wspomnień związanych z osobą Papieża Polaka.

W tym roku myślą przewodnią, a zarazem odezwą Papieża do świata było hasło: „Wstańcie, chodźmy”. Do treści papieskich słów słuchacze zostali wprowadzeni utworem ,,Pan moim światłem”. Następnie głos zabrali narratorzy, którzy, nawiązując do słów piosenki, powitali zebranych na tę okoliczność gości. Przedstawiona w spektaklu scena była wycinkiem z dnia codziennego dwóch rodzinnych pokoleń: młodszego- beztroskiego rodzeństwa i starszego- rodziców zatroskanych o wychowanie religijne swoich dzieci; które mają zupełnie inne potrzeby niż poznawanie sylwetek świętych, a tym bardziej kroczenie ich drogami (…). Dalsze wypadki pokazują, że modlitwy zatroskanych rodziców zostają wysłuchane, a główni bohaterowie zmieniają swoje dotychczasowe poglądy. Dochodzą do wniosku, że jednak rodzice mieli rację i chyba zawsze mają, i że warto ich słuchać (…).

Po zakończonej inscenizacji wszyscy udali się pod pomnik Papieża, by tam zakończyć parafialne obchody XIX Dnia Papieskiego. Ich uwieńczeniem było złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II przez delegacje: samorządowców, przedszkolaków i uczniów PSP oraz modlitwa za wstawiennictwem Papieża. Nie sposób było nie zaśpiewać ,,Barki”, która ,,wyrywała się” z serc i ,,cisnęła” na usta zgromadzonych pod papieskim pomnikiem kapłanów oraz dużych i całkiem małych wiernych Oleśniczan. Wszystko to złożyło się na całodzienny program wydarzeń towarzyszących temu wyjątkowemu dniu.

Należy dodać, że obchodom Dnia Papieskiego w naszej wspólnocie parafialnej od lat towarzyszy m.in. rodzinna degustacja papieskich kremówek. Zebrane pieniądze podczas tej zbiórki przeznaczane są na wsparcie stypendialne zdolnych uczniów i studentów z małych miejscowości z gorzej sytuowanych rodzin. Ponadto intencją tego wyjątkowego dnia, jest unaocznienie przesłania płynącego z hasła towarzyszącego każdemu kolejnemu Dniu Papieskiemu. To również powrót do tego, co chciał nam przekazać św. Jan Paweł II, nasz duchowy Ojciec, a do czego obecnie kapłani, katecheci, wychowawcy i nauczyciele czują się zobowiązani, aby starszemu pokoleniu przypominać, a młodych zapoznawać z postacią człowieka, który krocząc przez życie, torował nam drogę, drogę do wolności i ku świętości.

« z 9 »
powrót ...
Skip to content