Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Obchody stulecia urodzin wielkiego Polaka Jana Pawła II – uroczysta Msza. Św.

Drukuj

Dla nas Polaków dzień 18 maja 1920 r. jest datą szczególną, w tym dniu w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła –wielki Polak, postać wyjątkowa.

Nie sposób zapomnieć o tej dacie i choć z powodu pandemii wszystko nabrało innego wymiaru i nie można było obchodzić tego uroczystego dnia z rozmachem, jaki planowany był w całym kraju, to jednak My – Polacy nie zapomnieliśmy, bowiem w kościołach całej naszej Ojczyzny odbywały się uroczyste Msze św.

Tak też było i u nas w parafialnej świątyni, gdzie w poniedziałkowe popołudnie 18 maja br., o godz.18.00 odbyła się Msza Św.

Po skończonej liturgii, wierni, którzy wybrali się na to spotkanie mieli możliwość wsłuchania się w słowa piosenki w wykonaniu uczennicy Wiktorii Nowosielskiej pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”, pięknego hymnu napisanego przez Romualda Lipko, który jest muzycznym hołdem z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża oraz brzmi jak modlitwa:

(…) bo nie zastąpi Ciebie nikt
do światła otworzyłeś drzwi
trafił Duch do naszych serc
stał się cud, zniknął lęk
z nadzieją nam kazałeś iść
Subito Santo wreszcie Ty
trafił Duch do naszych serc
stał się cud, zniknął lęk (…)

Następnie poprzez projekcję filmu biograficznego o Karolu Wojtyle mieliśmy możliwość powrotu do sentymentalnych wspomnień związanych z osobą Papieża, w którym przypomniane było Jego nauczanie oraz świadectwo życia.

Na koniec wszyscy udali się pod pomnik Jana Pawła II, by tam zaśpiewać ulubioną pieśń „Barkę”, która ,,wyrywała się” z serc i ,,cisnęła” na usta zgromadzonych kapłanów oraz dużych i całkiem małych wiernych oleśniczan. Dzieci z przedszkola złożyły wiązankę kwiatów, a księża zaprosili na zapowiadaną niespodziankę, czyli poczęstunek kremówkami.

Warto przypomnieć, że w wigilię 100. urodzin Papieża Polaka, w niedzielę 17 maja, w polskich kościołach był czytany specjalny list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, w którym Biskupi przypominali m.in. słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się, otwórzcie, na oścież drzwi Chrystusowi”.

W tym trudnym czasie warto o tym pamiętać, a może warto sięgnąć i powrócić do nauczania św. Jan Paweł II, który krocząc przez życie, torował nam drogę do wolności, ku świętości i ciągle dawał nam nadzieję na lepsze jutro. Choć to wcale nie jest łatwe, tak jak pokazują to słowa wyśpiewanego przez Wiktorię hymnu:
(…) bez ciebie trudniej żyć
marzyć, kochać, śnić
życia gubi się sens
na złe i dobre dni
w modlitwie zawsze Ty
króluj nam, królu serc (…)

powrót ...
Skip to content