Marsz Świętości Jana Pawła II

Marsz Świętości Jana Pawła II przeszedł w środę (5 kwietnia) ulicami Oleśnicy. Wzięły  w nim udział setki osób w tym uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i dyrekcja, rodzice oraz władze samorządowe m.in.: Starosta Powiatu Staszowskiego – Józef Żółciak, Przewodniczący Rady Miasta Staszów – Stanisław Batóg, Radny Powiatowy – Adam Siekierski, Wizytator z Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty – Anna Sajkiewicz, Komendant Komisariatu Policji w Połańcu – Damian Łasak, Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica – Leszek Juda, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Krystyna Bator oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz – Marek Juszczyk.

Marsz upamiętniający postać Świętego Jana Pawła II połączony z rozważaniem stacji Drogi Krzyżowej, rozpoczął się na placu szkolnym. Rozmyślania pełne przesłań i myśli papieskich przygotowała katechetka PSP w Oleśnicy Anna Adamczyk.Na początku procesji szli ministranci, którzy nieśli krzyż, a także relikwie Ojca Świętego. Uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta trzymając w rękach biało-żółte flagi i zdjęcia papieża Polaka. W ten sposób, jak podkreślali, chcieli pokazać, że święty Jan Paweł II wciąż pozostaje autorytetem. Wszyscy zgodnie mówili: – Był to człowiek, który łączył społeczność, nie dzielił. Przez całe swoje życie i pontyfikat wskazywał ludziom drogę do Boga, jak godnie przeżyć swoje życie, jak traktować ludzi, dlatego chcemy pokazywać, głównie młodemu pokoleniu jego idee i prawdy.

Marsz w 18. rocznicę odejścia do domu Ojca Papieża – Polaka to inicjatywa księdza Łukasza Buckiego, wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Duchowny podkreślał, że Jan Paweł II miał taką piękną „definicję” przyjaźni. – “Moim przyjacielem jest ten dzięki, któremu staje się lepszy”. My wierzymy, że papież był przyjacielem Boga i chcemy tak jak on stawać się lepszymi, jeszcze bardziej żyjącymi w bliskości i przyjaźni z Bogiem. My dziś nie bronimy Ojca św. bo jego świętość nie wymaga obrony. My oddajemy mu hołd i wyrażamy mu naszą miłość – zaznaczył.

Leszek Juda-Burmistrz Miasta i Gminy w Oleśnicy, który także wziął udział w tym wydarzeniu – wspominał, że jest z pokolenia, które dorastało i dojrzewało w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. W swojej wypowiedzi podkreślał, że nie ma najmniejszych wątpliwości kim i jaki był święty Jan Paweł II. – To również wspaniały filozof, człowiek, który pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Był fantastycznym kapłanem, duszpasterzem akademickim. Postać, która tak naprawdę kształtowała świat przez cały swój pontyfikat – zaznaczył.

Natomiast Józef Żółciak staszowski starosta, mówił, że dla niego udział w marszu to manifestacja wiary i obrony imienia Jana Pawła II. Odniósł się także do idei demokracji, której papież był gorącym orędownikiem. – Demokracja to m.in. zachowanie pewnych wartości i uszanowanie równych wartości jakie wyznają inni ludzie. To co obecnie wydarzyło się w kraju, a mianowicie oblewanie pomników św. Jana Pawła II, nie mieści się w kanonach demokratycznych – dodał.

Marsz zakończył się przed pomnikiem Świętego Jana Pawła II placu kościelnym, gdzie delegacje złożyły kwiaty, odśpiewano “Barkę”, a proboszcz tutejszej parafii ks. Marek Lejczak pobłogosławił uczestników marszu relikwiami Ojca Świętego Jana Pawła II.

Źródło: https://radiokielce.pl

Zobacz zdjęcia z wydarzenia autorstwa Beaty Marzec.