Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Jubileusz 100-lecia urodzin Pana Mariana Gondka

W dniu 27 kwietnia 2023 roku swoje setne urodziny świętował mieszkaniec Oleśnicy – Pan Marian Gondek.

Pragnąc uczcić tak wyjątkowy Jubileusz życzenia, kwiaty i upominkami Dostojnemu Jubilatowi złożyli przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Oleśnica: Leszek Juda – Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica, Joanna Skórska – Sekretarz Miasta i Gminy Oleśnica, Katarzyna Lalewicz – Z-cą Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, Magdalena Kajderowicz – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnicy, a także przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Oleśnicy: Piotr Strzelecki – Dyrektor, Teodora Ambroży Z-cą Dyrektora oraz Jolanta Poniewierska – Sekretarz Szkoły. Pani Małgorzata Juszyńska – Kierownik Placówki Terenowej ZUS w Staszowie, również złożyła Jubilatowi serdeczne życzenia z okazji Jubileuszu oraz wręczyła kwiaty, a także list gratulacyjny od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wiadomością o przyznaniu świadczenia honorowego.

Na początku spotkania Pan Burmistrz Leszek Juda przekazał na ręce Jubilata życzenia i gratulacje od Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Świętokrzyskiego – Zbigniewa Koniusza.

Historia Pana Mariana Gondka nierozerwalnie związana jest z Oleśnicą, szczególnie lata dorosłe. Bowiem to tu Jubilat realizował swoje powołanie jako syn, mąż, ojciec i dziadek. To właśnie Oleśnicy poświęcił swoje najlepsze lata życia pracując na rzecz kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży jako pedagog, wychowawca, nauczyciel, a także wieloletni dyrektor szkoły. W życiu prywatnym Jubilat z żoną Heleną doczekali się trojga dzieci Danuty, Leszka i Zbigniewa, którzy są ich wielką dumą i radością w tym sześcioro wnuków i dziesięcioro prawnuków.

Pan Marian za długoletnią i nienaganną pracę zawodową oraz działalność kulturalno-oświatową otrzymał wiele dyplomów, wyróżnień, odznaczeń resortowych oraz państwowych m.in.: Złotą Odznakę ZNP, Medal Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany został także Medalem Państwowym za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę.

Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda w życzeniach kierowanych do Jubilata podkreślał, że obchodzenie takiego święta jest wydarzeniem wyjątkowym dla całej oleśnickiej społeczności. W liście gratulacyjnym wyrażał radość i wdzięczność, że wśród nas mamy kogoś, kto może podzielić się bogactwem doświadczenia przeżytych lat.Dane Panu było nie tylko doświadczyć trudów życia, w tym okropieństw wojny, ale i pięknych chwil, choćby tego jak na przestrzeni lat zmieniała się i piękniała Pana rodzinna Oleśnica. Jako wieloletni dyrektor szkoły miał Pan swój niemały udział w przeobrażaniu serc i umysłów jej mieszkańców. Organizując wycieczki krajoznawcze dla uczniów uwrażliwiał ich Pan na piękno rodzinnego kraju, uczył miłości do Ojczyzny. Wielu z nas pamięta sławny Oleśnicki teatr, którego był Pan założycielem. Wydawał się on w tej szarej codzienności cudem, oazą kultury na pustyni prowincjonalnej, wiejskiej wtedy gminy. Dziś przychodzimy do Pana, aby za to wszystko podziękować, a także zapytać, jak to było możliwe, że w tak trudnych czasach, w jakich przyszło Panu żyć, można było zrobić tak wiele. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowym świętem, jest chwilą radości dla Pana i Pana bliskich, ale również świętem dla całej gminy. Jesteśmy dumni, że ktoś tak wyjątkowy jak Pan nie tylko urodził się w naszej miejscowości, ale już jako dorosły człowiek zechciał po zawierusze wojny, gdy otwierały się przed Panem perspektywy życia w innych krajach, powrócić do swojej Małej Ojczyzny, aby oddać jej swój zapał i siły młodości mówił Burmistrz.

Na koniec od zebranych gości powtarzały się słowa życzeń przede wszystkim zdrowia, kolejnego tak pięknego jubileuszu, cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami dnia codziennego oraz radości z obecności i wsparcia kochającej rodziny.

Dopełnieniem tej niecodziennej uroczystości było wzniesienie toastu za zdrowie Jubilata, podczas którego odśpiewano “200 lat”.

A my już dziś pragniemy zaprosić Państwa do lektury sierpniowych Oleśnickich Ech, gdzie będzie można przeczytać obszerny życiorys i ciekawą historię życia naszego Jubilata.

O pamiątkowe zdjęcia z uroczystości zadbał p. Zbigniew Gondek.
Zdjęcia z lat młodości Jubilata: archiwum prywatne rodziny Gondków

powrót ...
Skip to content