Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości 2023

Święto Niepodległości to dzień, gdy jako społeczeństwo tłumnie opuszczamy nasze domy, by poprzez udział w marszach, biegach, patriotycznych koncertach i akademiach wspólnie celebrować niepodległość. Również społeczność naszej gminy, podobnie jak cała Polska, uczciła 105. rocznicę odzyskania niepodległości szeregiem uroczystości.

Lokalne obchody rozpoczęliśmy już 5 listopada w Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w Oleśnicy, które zorganizowało dla miłośników szachów II Niepodległościowy Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Oleśnica. Zmagania szachowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i zapewne na stałe wpiszą się w kalendarz gminnych obchodów święta niepodległości.

8 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnicy ogłoszono wyniki konkursu Piękna Nasza Niepodległa, cieszącego się dużą popularnością wśród najmłodszych czytelników, którzy z pasją i zapałem w swoich pracach malarskich i rysunkowych próbowali oddać miłość i przywiązanie do ojczyzny.

9 listopada Gminne Przedszkole im. św. Jana Pawła II rozpoczęło dzień przeglądem piosenki patriotycznej pt. TOBIE ŚPIEWAM OJCZYZNO. Najmłodsze pokolenie, przygotowane przez swoich wychowawców, wyśpiewało ze wzruszeniem strofy o ojczyźnie i wolności, oddając hołd pokoleniom, które walczyły o naszą niepodległość.

10 listopada nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Oleśnicy zorganizowali interesujące przedsięwzięcie dla całej społeczności szkolnej i lokalnej. O godz. 8.00 na hali sportowej można było podziwiać wystawę plakatów i transparentów o tematyce patriotycznej. Prace pokazywały dorobek naszej Ojczyzny czasów wolności, przede wszystkim osoby, które swoimi osiągnięciami rozsławiały Polskę w świecie oraz ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Następnie, o godz. 9.00, uczniowie, nauczyciele, wychowawcy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Oleśnica wzięli udział w Marszu dla Niepodległej. Barwny korowód wyruszył z placu szkolnego i powoli przesuwał się ulicami Ogrodową, Żeromskiego, Rynku, Staszowską. Przystankiem na trasie był pomnik upamiętniający generała Józefa Hallera oraz jego armię. Uczestnicy marszu oddali hołd żołnierzom, delegacje złożyły kwiaty: m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica – Leszek Juda z przewodniczącą Rady Miejskiej – Krystyną Bator oraz sekretarz – Joanną Skórską, a także Dyrektor Gminnego Przedszkola – Renata Kaczocha z przedszkolakami, rodzicami i grupa harcerzy. Po złożeniu kwiatów Burmistrz Leszek Juda w krótkim przemówieniu powrócił do 14 sierpnia 2021 r., dnia uroczystości odsłonięcia pomnika, a także historii jego powstania.  W swojej wypowiedzi przypomniał idę, jaka przyświecała jego powstaniu, czyli przede wszystkim oddanie hołdu generałowi Hallerowi i jego żołnierzom, wśród których byli również mieszkańcy Oleśnicy – Piotr Plewa i Wacław Słaby, którzy walczyli o niepodległość w bitwie warszawskiej w sierpniu 1920 r. Przypomniał osobę głównego inicjatora budowy pomnika, którym był pan Józef Poniewierski. Wyraził również radość z faktu, że ten piękny i wyrażający patriotyczne uczucia mieszkańców gminy pomnik na stałe wpisał się nie tylko w krajobraz Oleśnicy, ale także w serca mieszkańców, zwłaszcza dzieci, dla których stał się częścią ich codziennej drogi do szkoły. Na zakończenie dyrektor Piotr Strzelecki w telegraficznym skrócie przypomniał uczestnikom spotkania historię Armii Hallera, która rozpoczęła się 4 października 1918, kiedy to Józef Haller objął dowodzenie nad formującą się we Francji armią Polską. Armia ta organizowana była poprzez ochotniczy zaciąg spośród Polaków służących między innymi w wojsku francuskim oraz byłych polskich jeńców wojennych z armii austro-węgierskiej i niemieckiej. W 1918 oddziały Armii pod dowództwem generała Hallera walczyły z Niemcami na froncie zachodnim w Wogezach i Szampanii. Po zakończeniu marszu uczestnicy jeszcze na chwilę zebrali się w hali sportowej, gdzie wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów i harcerzy.

Kulminacyjny punkt gminnych obchodów święta Niepodległości przypadł na sobotę 11 listopada. W tym dniu o godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, której przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Lejczak oraz prefekt ks. dr Łukasz Bucki.  Oprawę muzyczną zapewniły zespół Oleśniczanka pod kierunkiem Władysława Nalepy. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy, mgr Piotr Strzelecki, wygłosił prelekcję pt.: “Okoliczności wyboru pierwszego prezydenta odrodzonej Polski Gabriela Narutowicza i jego zabójstwo”. Nabożeństwo uświetniały również poczty sztandarowe, m.in.: Publicznej Szkoły Podstawowej, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz sztandary organizacji kombatanckich niesione przez uczniów PSP w Oleśnicy, a także delegacja Młodzieżowej Grupy Pożarniczej. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się na plac w centrum Oleśnicy, gdzie pod figurą Matki Boskiej Różańcowej przed pamiątkową tablicą upamiętniającą setną rocznicę odzyskania Niepodległości odśpiewano hymn państwowy, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wiązanki m.in. poseł Czesław Siekierski, Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bator z delegacją, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy Piotr Strzelecki, Dyrektor Gminnego Przedszkola Renata Kaczocha, Dyrektor Miejsko Gminnego Centrum Kultury Joanna Pietras z delegacją, Stowarzyszenie Wspólnota Oleśnicy z przewodniczącą Moniką Kosałką, Rada Sołecka z Oleśnicy. W okolicznościowych przemówieniach poseł Czesław Siekierski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda nawiązali do idei samego święta Niepodległości, wspominając wielkie zwycięstwo polskiego Narodu i powrót Rzeczypospolitej na mapę Europy.  Burmistrz w swojej wypowiedzi podkreślał wagę tego wydarzenia oraz wyraził radość, że centrum Oleśnicy, rynek oleśnicki z figurą Matki Bożej Różańcowej, stał się stałym miejscem spotkań i pełni ważną funkcję historyczną. Powrócił wspomnieniami do roku 2018, kiedy to narodził się pomysł wmurowania pamiątkowej tablicy, która stała się czytelnym znakiem wdzięczności i trwałej pamięci nas żyjących, dla tych, którzy walczyli za niepodległość. W swojej wypowiedzi przywołał osobę ks. prof. Kazimierza Wójtowicza, dziękując mu za Jego duchowy patronat oraz pomysł wmurowania tablicy upamiętniającej 100. lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także słowa, które zostały na niej umieszczone, a dziś są pamięcią i jednocześnie hołdem dla przeszłości. Pod figurą Matki Boskiej Różańcowej wybrzmiały również pieśni patriotyczne, w muzycznych aranżacjach zespołu Oleśniczanka oraz dzieci przygotowanych przez pracowników Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Oleśnicy.

Zwieńczeniem obchodów był niedzielny Międzypokoleniowy Koncert Niepodległościowy, który odbył się 12 listopada. Artur Jaroń solista, kameralista, pianista, a także dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku- Zdroju z zespołem Strauss Ensemble porwał uczestników w świat polskich i zagranicznych hitów muzyki filmowej i operowej. Koncert, tradycyjnie już odbył się w naszym parafialnym kościele o godzinie 17:00, stanowiąc tym samym klamrę spajającą i zamykającą kilkudniowe obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości. W to niedzielne popołudnie artyści i soliści m.in.: Marzena Trzebińska- sopran, Łukasz Gaj-tenor, Jakub Milewski -baryton, Ludmiła Worobec-Witek – skrzypce, Maciej Jaroń– skrzypce, Jacek Hodur – wiolonczela, Krzysztof Sokołowski – kontrabas, Dariusz Kozieł – klarnet, Bogusław Olczyk – perkusja, pod kierownictwem Artura Jaronia zabrali uczestników w muzyczny świat. W swoim repertuarze przedstawili bardzo szeroki, bogaty i zróżnicowany  program artystyczny, na  który składało się kilkaset utworów w tym arie, marsze, walce m.in.: Polonez z Pana Tadeusza, Walc z Ziemi Obiecanej– Wojciecha Kilara, Walc Barbary z Nocy i Dni  -Waldemara  Kazaneckiego,   aria z opery Straszny dwór St. Moniuszki, a także muzyka filmowa i taneczna miedzy innymi piosenki Henryka Warsa z okresu 20-lecia międzywojennego,  Powróćmy jak za dawnych lat, Ja się boję sama spać, Miłość ci wszystko wybaczy, Zimny drań, Na pierwszy znak. Wykonane utwory niosły ze sobą  refleksję, a przede wszystkim wiele radości, która przecież winna być  nieodłącznym elementem tego  naszego narodowego świętowania.

Na zakończenie Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda podziękował artystom za wyjątkowy koncert doceniając i ich kunszt sztuki wokalnej i instrumentalnej, który przykuwał uwagę widzów, jednocześnie bawił, wzruszał i ujmował rodnością. Dziękował także tym wszystkim, którzy przez swoje uczestnictwo w gminnych obchodach, swoją postawą stali się czytelnym znakiem lokalnej i narodowej wspólnoty oraz solidarności, oddając pokłon i hołd tym, którzy poświęcili życie w walce za Ojczyznę.

Tekst: B Brykowska
Zdjęcia: B. Marzec

powrót ...
Skip to content