Jak co roku, również tym razem, w przedostatnią niedzielę sierpnia oleśnicka gmina i parafia obchodziła święto plonów zwane Dożynkami. Uroczystość ta zgodnie z tradycją jest wyrazem wdzięczności ludzi pracujących na roli za ukończenie żniw i prac polowych oraz za zebrane plony. W tym roku gospodarzami i organizatorami tego święta byli mieszkańcy Pieczonóg.
Społeczność tej miejscowości aktywnie włączyła się w przygotowanie Dożynek. Okazały wieniec z kłosów, kwiatów i owoców, które niosły mieszkanki Pieczonóg: Anna Skrzypczyńska, Grażyna Koziarska, Anna Sojka, Karolina Odrobina prezentował się wspaniale. Paniom niosącym wieniec towarzyszyła również kapela, której muzyka podkreślała uroczysty charakter i wyjątkowość tego święta.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą świętą o godzinie dwunastej. Na początku nabożeństwa starostowie dożynek: starosta Romuald Sowiński i starościna Grażyna Palkowska – niosący dary ziemi w postaci owoców i bochna chleba powitali wszystkich zebranych, a ks. Marka Lejczaka, proboszcza parafii, poprosili o błogosławieństwo i odprawienie dziękczynnej Mszy świętej za tegoroczne żniwa. Po poświęceniu wieńca dożynkowego rozpoczęła się uroczysta Suma z kazaniem ojca Rafała – trynitarza z klasztoru w Budziskach. Kaznodzieja w kazaniu nawiązał do uroczystości dożynkowych, które wieńczą całoroczne prace gospodarskie. Przypomniał, że chleb, który jest owocem pracy rolnika, jest również żywym chlebem, składany na ołtarzu podczas każdej Mszy Św.
Uroczystość dożynek zgromadziła licznych wiernych oraz gości. Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda na zakończenie Mszy świętej skierował serdeczne słowa podziękowania do wszystkich mieszkańców Pieczonóg za ich zaangażowanie w przygotowanie Dożynek. W swojej wypowiedzi podkreślał ważność tej uroczystości oraz zwrócił uwagę na ciężką pracę rolników, osób, które pracują na roli. Podkreślał wagę chleba – owocu pracy rolnika uświęconego tradycją praojców. Na koniec życzył wszystkim, aby nigdy nikomu go nie zabrakło.
Na uroczystości obecny był także Czesław Siekierski – Poseł na Sejm RP, radny Rady Powiatu Adam Siekierski oraz radni Rady Miasta i Gminy Oleśnica, sołtysi poszczególnych miejscowości, Rada Sołecka z Pieczonóg z sołtysem Grażyną Palkowską i radnym Wiesławem Gremboszem.
Po zakończeniu Mszy Św., przy wyjściu z kościoła na uczestników niedzielnego świętowania czekał mały chleb i ciasteczka przygotowane specjalnie na tę uroczystość, które można było ze sobą zabrać. Była także możliwość skosztowania darów Matki Natury w postaci owoców i warzyw, które w barwnych koszach stały przed kościołem, a także wyrobów mlecznych m.in.: serów, masła i mleka. Całość dopełniała urokliwa dekoracja, która zachwycała kunsztem i pomysłowością.
Po uroczystościach w kościele mieszkańcy przenieśli się na agapę do świetlicy wiejskiej w Pieczonogach, by przy stole biesiadnym, przygotowanym przez gospodynie oraz muzyce dalej świętować. Tutaj też było, co podziwiać. Udekorowana świetlica i plac przed budynkiem przyciągały uwagę gości i przechodniów, a wystrój podkreślał charakter uroczystości i nawiązywał do staropolskich tradycji.
„Przygotowania do dożynek były bardzo intensywne. W pomoc włączyli się prawie wszyscy mieszkańcy wsi. Trzeba pamiętać, że praca na roli to trud. Rolnik musi uprawić ziemię, zasiać, pielęgnować i dopiero na koniec może liczyć na plony, a z tym różnie bywa. Bo pogoda nie taka, bo czasami trudno sprzedać plony za taką cenę, która byłby godna (…) ”– podkreślała starościna dożynek-Grażyna Palkowska
Tegoroczna dożynkowa przygoda nie zakończyła się jednak 20 sierpnia, bowiem już 3 września 2023r. delegacja z Pieczonóg wybrała się do Połańca, aby tam reprezentować naszą gminę na Dożynkach powiatu staszowskiego.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą Św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu. Po uroczystej sumie barwny korowód z wieńcami przeszedł ulicami miasta, aby dotrzeć do muszli koncertowej, na której odbyła się oficjalna część uroczystości. Bogaty program artystyczny umilał czas i czekanie na werdykt jury odnośnie ogłoszenia wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród wieńców – reprezentujących siedem gmin powiatu staszowskiego – wieniec z naszej gminy otrzymał wyróżnienie. Zadowolona delegacja wróciła z uroczystości z przekonaniem, że dobrze spełnili swoją tegoroczną rolniczą i dożynkową misję.
Tekst: B. Brykowska
Zdjęcia: B. Marzec
Dożynki powiatu staszowskiego 2023