Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Dożynki w Oleśnicy 2017

Drukuj

Koniec sierpnia w naszej gminie i parafii to czas odpoczynku i relaksu, bowiem w tym czasie już od kilkunastu lat, odbywają się w Oleśnicy dwie ważne imprezy, jedna trochę bardziej rozrywkowa, jest to „Dzień Oleśnicy” i druga nieco bardziej uroczysta i podniosła – „Święto Plonów” – znane powszechnie jako dożynki, czyli uroczyste zakończenie żniw i związane z tym podziękowanie za zabrane plony.

W tym roku gospodarzami i organizatorami dożynek byli mieszkańcy Wojnowa. Główne uroczystości miały miejsce na sumie o godzinie 12.00 w niedzielę 26 sierpnia w naszym parafialnym kościele.

Przed sumą starosta dożynek – Leopold Rup powitał zebranych, a ks. Marka Lejczaka, proboszcza parafii, poprosił o błogosławieństwo i Mszę.  Po poświęceniu, w specjalnym obrzędzie, wieńca dożynkowego przyniesionego przez mieszkanki Wojnowa rozpoczęła się uroczysta Msza Święta z kazaniem, wygłoszonym przez ks. Proboszcza. W homilii kaznodzieja nawiązał do samego święta dożynkowego, do daru chleba, który stanowi podstawowy pokarm człowieka, i jest symbolem wszelkich dóbr niezbędnych do życia, ale równocześnie ten sam chleb „owoc ziemi i pracy rąk ludzkich” przyniesiony na ołtarz przemienia się w chleb eucharystyczny – pokarm na życie wieczne. Wspólnie z księdzem proboszczem Mszę św. celebrowali ks. Władysław Świątek oraz ks. Jacek Markowski.

Trzeba przyznać, że mieszkańcy Wojnowa bardzo aktywnie włączyli się w tegoroczne przygotowanie tego święta. Oprócz wspaniałego  wieńca z kłosów, kwiatów i owoców, który „dostarczony” został do kościoła bryczką zaprzężona w konie, „obwożącą” wieniec ulicami Oleśnicy, „zaaranżowali” kapelę i zadbali o barwny korowód: panie niosące wieniec w strojach specjalnie szytych na tę uroczystość, dzieci z koszem kwiatów i owoców oraz starosta dożynek Leopold Rup i starościna Elżbieta Jakubowska niosący dary ziemi w postaci owoców i bochna chleba. Chciałoby się powiedzieć, że z roku na rok dożynkowe święto pięknieje i nabiera coraz to nowszego, bogatszego blasku. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy jej uczestnicy zaproszeni zostali na agapę  –  przy wejściu do dzwonnicy stał stół  dożynkowy ze  specjałami, których można było posmakować, a były to wypieki i owoce, przygotowane przez mieszkanki Wojnowa. Każdy uczestnik dożynkowego święta mógł nie tylko pokosztować tego, co zostało przygotowane, ale również otrzymał w darze bochenek chleba, symbol dostatku, gościnności i sytości.

Po zakończonej uroczystości w kościele  delegacja z włodarzem Gminy – Leszkiem Judą wyruszyła do Staszowa na Dożynki powiatu staszowskiego, w tym roku  połączone z Dniem Chleba, aby dalej świętować.

Wojnowski wieniec reprezentował  naszą gminę na tym święcie, a wyglądał naprawdę pięknie. Dlatego też napawa nas dumą wyróżnienie, które zdobył w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Cieszymy się, że nasza gmina mogła brać udział
w tym świętowaniu, a wyróżnienie stało się miłym zakończeniem świętowania i przysłowiową wisienką na torcie, ale przede wszystkim docenieniem pracy i wysiłku  mieszkańców Wojnowa, którzy tak wszystko pięknie i z troską o każdy szczegół  zorganizowali.

 

7 1504453635521
« 1 z 25 »
powrót ...