Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Dożynki powiatu staszowskiego

Drukuj

Można więc powiedzieć, że w ten tak uroczysty i podniosły sposób zakończyliśmy żniwa w naszej oleśnickiej gminie, jednak dla gospodarzy tegorocznych dożynek – mieszkańców Pieczonóg, dożynkowa przygoda bynajmniej jeszcze się nie skończyła. W dniu bowiem 7 września delegacja mieszkańców wraz z włodarzem naszej gminy wzięła udział w dożynkach powiatowych, w tym roku zorganizowanych w Bogorii.

Do Bogorii przyjechały reprezentacje gmin naszego powiatu staszowskiego tj.: Oleśnicy, Łubnic, Połańca, Osieka, Rytwian, Staszowa i oczywiście Bogorii. Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się o godziny 9.30 prezentacją poszczególnych gmin i przygotowanych przez nie wieńców. Następnie o godz. 11.45 – przemarsz uczestników w barwnym korowodzie do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, gdzie o godz.12.00 odbyła się uroczysta dożynkowa Msza Święta w intencji rolników, na której zostały poświęcone wieńce.

Po nabożeństwie, korowód dożynkowy przeszedł na teren Kompleksu Sportowo Rekreacyjnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii, gdzie – tradycyjnie – Starostowie Dożynek wręczyli Gospodarzowi Dożynek – Staroście Powiatu Staszowskiego Andrzejowi Kruzlowi – bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. W przemówieniach, jakie potem nastąpiły, powtarzały się przede wszystkim życzenia dla rolników, aby ich trud został należycie doceniony i dla nas wszystkich, aby nigdy nie zabrakło chleba na naszych stołach i aby nikt w naszej Ojczyźnie nie cierpiał głodu. Po przemówieniach przyszła pora na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Przy wyborze tego najpiękniejszego uwzględniano przede wszystkim: formę, użyte materiały, walory estetyczne, tradycję ludową i sposób wykonania. Pośród wszystkich wieńców najpiękniejszym wybrano ten zrobiony przez gminę Połaniec. Oprócz konkursu w programie dożynek znalazło się wiele innych atrakcji: występy kapel i zespołów ludowych, prezentacje regionalnej kultury przygotowane przez miłośników folkloru ziemi staszowskiej itp.

Cieszymy się, że nasza gmina mogła brać udział w tym świętowaniu, a wyróżnienie naszego wieńca było dla nas miłym zakończeniem imprezy.

Na tym jednak dożynkowe świętowanie dla delegacji z Pieczonóg się nie kończy, bowiem 14 września czeka ich jeszcze pielgrzymka do Pacanowskiego sanktuarium na uroczystości Podwyższenia Krzyża.

Zapraszamy do galerii

powrót ...
Skip to content