Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Dożynki 2021

Drukuj

Piękną tradycją naszej gminy stało się organizowanie w ostatnią niedzielę sierpnia Święta Plonów, czyli tzw. Dożynek. W tym roku rola gospodarzy i organizatorów tego święta przypadła mieszkańcom Strzelec. Wieniec dożynkowy prezentował się pięknie i okazale, również dekoracje na zewnątrz kościoła i w jego wnętrzu świadczyły o tym, że mieszkańcy Strzelec mogą się pochwalić dużą pomysłowością i inwencją twórczą.

Centralnym punktem dożynkowego dziękczynienia za plony była Msza Święta sprawowana 29 sierpnia o godz. 12.00 w naszym parafialnym kościele, której przewodniczył ks. Łukasz Bucki, a koncelebrującymi byli ks. proboszcz Marek Lejczak i ks. Władysław Świątek.

Przed rozpoczęciem Mszy św. starości dożynek: Łukasz Kozłowski i Joanna Juda zaprezentowali wieniec, wyjaśniając, że jest on symbolem wdzięczności Bogu za zabrane w tym roku plony, jak również zawierzenia Jego Boskiej Opatrzności, która nawet w najtrudniejszych momentach nam towarzyszy. Następnie ks. Proboszcz poświęcił go, a ubrane w piękne ludowe stroje mieszkanki Strzelec: Jadwiga Zeliaś, Renata Marzec, Elżbieta Rogowska i Danuta Gajda w asyście druhów strażaków z OSP Strzelce w galowych mundurach wraz z pocztem sztandarowym PSL oraz NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych zaniosły go przed ołtarz. Podczas Mszy św. ks. Łukasz w swoim kazaniu nawiązał do święta dożynkowego, do jego tradycji, przypominając, że chleb, który jest owocem pracy rolnika, jest również tym chlebem, który w każdej Mszy św. składamy na ołtarzu, aby stał się dla nas pokarmem duchowym, który przyjmujemy w komunii św.

Uroczystość dożynek zgromadziła licznych wiernych z włodarzem Gminy – Burmistrzem Leszkiem Judą na czele. Burmistrz skierował serdeczne słowa wdzięczności do wszystkich mieszkańców Strzelec za ich zaangażowanie w przygotowanie Niedzieli Dożynkowej. W swojej wypowiedzi podkreślał ważność tej uroczystości. Mówił, że dożynki to nie tylko święto dziękczynienia za plony, ale także święto chleba, podkreślał ciężką pracę rolników. Na uroczystości obecny był też poseł Czesław Siekierski, jak również radni Rady Miasta i Gminy Oleśnica, Rada Sołecka z sołtysem Wiesławem Gajdą i radnym Łukaszem Kozłowskim oraz druhowie OSP prężnie działającej w Strzelcach. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt niezwykłej mobilizacji samych mieszkańców Strzelec, którzy bardzo licznie przybyli na uroczystość i to nie tylko starsze osoby, ale również dzieci i młodzież. Ten międzypokoleniowy ”zespół” włączył się także w oprawę liturgiczną Mszy św. biorąc na siebie czytania mszalne i śpiew psalmu.

Na koniec, każdy uczestnik niedzielnego świętowania mógł zabrać ze sobą mały chleb przygotowany specjalnie na tę uroczystość oraz pierniki -własnoręcznie wykonane i ozdobnie przez gospodynie ze Strzelec. Po wyjściu z kościoła można było podziwiać urokliwe dekoracje wykonane przez mieszkańców Strzelec, których pomysłodawczyni były Zuzanna Król oraz Weronika Kozłowska. Każdy uczestnik Mszy św. miał możliwość skosztowania darów Matki Natury w postaci owoców i warzyw, które w barwnych koszach stały przed wejściem do świątyni. Należy podkreślić również, że cała miejscowość Strzelce była w ten dzień udekorowana licznymi elementami dożynkowymi, które możemy podziwiać w fotorelacji poniżej. O uchwycenie ulotnych chwil z niedzielnych uroczystości w kadr aparatu fotograficznego zadbała Magdalena Podskarbi – zapraszamy do galerii.

 

powrót ...
Skip to content