Pogoda w Gminie Oleśnica więcej

Dożynki 2016

Drukuj

20160828_125646Jak co roku Gmina Oleśnica obchodziła tradycyjną uroczystość  Święta Plonów połączoną z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych zwaną Dożynkami. W tym roku gospodarzami i organizatorami tego święta byli mieszkańcy Borzymowa.

Wydaje się, że cykliczne uroczystości zawsze mają podobną oprawę, a tylko zmienia się miejscowość, która przygotowuje dożynkowe dziękczynienie i wieniec. Nic bardziej mylnego, bowiem tak jak pisze poetka: „Nic dwa razy się nie zdarza”. Tegoroczna dożynkowa przygoda rozpoczęła się od wyjazdu 28 sierpnia 2016 r. borzymowskiej delegacji na dożynki do Szydłowa, aby tam reprezentować naszą gminę na Dożynkach powiatu staszowskiego, w tym roku połączonych ze Świętem Śliwki.

Nasz wieniec prezentował się okazale, a więc było się czym pochwalić. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Władysława. Oficjalna część uroczystości miała miejsce na szydłowskim placu zamkowym, gdzie starostowie dożynek wręczyli bochen chleba staroście powiatu staszowskiego Michałowi Skotnickiemu i kosz z owocami gospodarzowi Szydłowa Janowi Klamczyńskiemu.

Długo wyczekiwaną chwilą było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród wieńców – reprezentujących osiem gmin powiatu staszowskiego – wieniec z naszej gminy zajął II miejsce.

Zadowolona delegacja wróciła z uroczystości, aby w następną niedzielę 4 września br., świętować dożynki w naszej rodzinnej parafii pw. WNMP w Oleśnicy. Trzeba powiedzieć, że cała wieś aktywnie włączyła się w tegoroczne przygotowanie tego święta. Oprócz wspaniałego  wieńca z kłosów, kwiatów i owoców, mieszkańcy „zaaranżowali” kapelę i zadbali o barwny korowód: kobiety niosące wieniec w strojach specjalnie szytych na tę uroczystość, dzieci z koszami kwiatów w krakowskich strojach ludowych oraz starosta Tadeusz Kawa i starościna Cecylia Ziętarska niosący dary ziemi w postaci owoców i bochna chleba. Przed sumą o godzinie dwunastej starosta dożynek powitał wszystkich zebranych, a ks. Marka Lejczaka, proboszcza parafii, poprosił o błogosławieństwo i Mszę Św. dziękczynną za tegoroczne żniwa. Po poświęceniu, w specjalnym obrzędzie, wieńca dożynkowego przyniesionego przez mieszkanki Borzymowa rozpoczęła się Msza Święta z kazaniem, w którym kaznodzieja nawiązał do samego święta dożynkowego, wieńczącego całoroczne prace gospodarskie, czas mozolnej pracy i największej troski  o plony.

Uroczystość dożynek zgromadziła sporą grupę wiernych z włodarzem Gminy – Leszkiem Judą i sekretarzem Gminy Joanną Skórską. Po uroczystościach w kościele mieszkańcy przenieśli się na agapę do świetlicy wiejskiej, by przy stole biesiadnym, przygotowanym przez gospodynie z Borzymowa oraz muzyce dalej świętować. Udekorowana świetlica i plac przed budynkiem podkreślały charakter uroczystości i zabawy biesiadnej. Specjalnie na tę okazję jedna z mieszkanek wykonała kukły z siana, które nawiązywały do  staropolskich postaci  gospodarza i gospodyni.  Przygotowano także aranżację  wiejskiego domostwa  dla naszych kukłowych gospodarzy.

Wójt Gminy na początku spotkania w Borzymowie podziękował wszystkim rolnikom za  zaangażowanie się w tegoroczne gminne święto dożynkowe. W swoim barwnym wystąpieniu podkreślił wagę chleba – owocu ciężkiej pracy rolnika uświęconego tradycją naszych praojców. Dziękował za trud, jaki co roku rolnicy wkładają w swoją pracę na roli. Na koniec życzył wszystkim, aby nigdy nikomu nie zabrakło tego najważniejszego daru ziemi – jakim jest chleb.

Zapraszamy do galerii!

powrót ...
Skip to content