Ciekawe spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy Oleśnica

Rok temu na początku grudnia uczniowie klas 8 zapoczątkowali dobrą praktykę spotkań w Urzędzie Miasta i Gminy Oleśnica. Idąc śladem swoich poprzedników, absolwenci tegorocznej ostatniej klasy skorzystali po raz kolejny z udziału w interaktywnej lekcji wiedzy o społeczeństwie. W środę 22 listopada br. wybrali się na spotkanie do gminy z nauczycielem Izabelą Chrzanowską, gdzie w sali konferencyjnej z przedstawicielami UMiG Oleśnica odbyła się niecodzienna lekcja.

Spotkaniu przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Leszek Juda oraz zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Katarzyna Lalewicz. Pan Burmistrz przybliżył młodzieży historię samorządu terytorialnego III Rzeczypospolitej oraz wyjaśnił, na czym polega praca burmistrza oraz Rady Miejskiej. Dla młodych słuchaczy temat zaplanowanych i realizowanych inwestycji w gminie Oleśnica okazał się bardzo zajmujący. Interesującym punktem tegorocznego spotkania, była możliwość zobaczenia z bliska pracy z-cy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, młodzież miała także możliwość obejrzenia archiwalnych ksiąg, dotyczących sporządzonych aktów urodzenia, ślubów oraz zgonów. Pani Katarzyna przybliżyła słuchaczom procedury załatwiania pewnych spraw w urzędzie m.in.: jak wyrobić dowód osobisty, jak dokonać rejestracji urodzenia itp. Wspomniała również o procedurach zmiany imienia lub nazwiska. Ponadto młodzież zadawała pytania odnośnie formalności związanych z zawarciem związku małżeńskiego. Nie zabrakło też pytań jak wygląda praca w poszczególnych referatach urzędu oraz jakie sprawy można w nich załatwić. Uczniowie wzbogaceni o wiedzę dziękowali za możliwość skorzystania z atrakcyjnego spotkania oraz zapewniali, że pozostanie ono w ich pamięci nie tylko jako lekcja, która poszerzyła ich wiedzę o samorządzie, ale jako nowe ciekawe doświadczenie.