Betlejemskie Światło Pokoju „Światło dla Ciebie”

Piękną tradycją stało się, że w dni poprzedzające Wigilię świąt Bożego Narodzenia delegacja oleśnickich harcerzy zrzeszona w 109. Buskiej Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej odwiedza UM i G Oleśnicy. To właśnie Oni co roku na ręce Burmistrza Miasta i Gminy  Oleśnica – Leszka Judy przekazują Betlejemskie Światło Pokoju. Światło, które niesie ze sobą ponadczasowe wartości: pokoju, zrozumienia, braterstwa i pojednania, i jest symbolem ciepła, miłości, radości, nadziei.

W tym roku po raz pierwszy oleśniccy harcerze brali udział w sztafecie po Betlejemskie Światło Pokoju. W połowie grudnia wspólnie z przedstawicielami oraz harcerzami z hufca z Buska-Zdroju wybrali się najpierw do Zakopanego, a potem do Popradu, miasta znajdującego się w Słowacji, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie ognia od słowackich skautów wszystkim grupom harcerzy. To tu, co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez zuchów i harcerzy obiega cały świat. Odbierając ogień uczestnicy tegorocznej akcji, której hasło brzmi bardzo wymownie: „Światło dla Ciebie” usłyszeli piękne przesłanie: „Weź to Światło odważnie w swoje harcerskie ręce i podziel się nim z innymi. Tylko uważaj — łatwo jest utracić ten mały płomień. Silniejszy podmuch wiatru, rozkołysany nieuważnie lampion i… po płomyku. Zaopiekuj się zatem Nim troskliwie. Bądź rozważny i ostrożny — tylko w ten sposób twoje Światło będzie mogło ciągle świecić. A jeśli w tym płomyku rozpoznajesz Jezusa, to tak samo musisz postępować ze swoją wiarą — pilnuj jej, nie zapomnij podsycać przez modlitwę, tak jak wymieniasz świeczkę, gdy się dopala. Osłaniaj od wiatru zła, który ją osłabia i może zgasić”.

Dziś z darem „światełka” oraz powyższymi słowami, które są formą życzeń, harcerze przybyli do Urzędu, aby tym dobrem podzielić się ze wszystkimi mieszkańcami Gminy Oleśnica.