Bartosz Nowak – z tytułem Strażaka Ochotnika Roku 2021

2 października 2021r. odbył się plebiscyt – Strażaka Ochotnika Roku zorganizowany przez „Echo Dnia” oraz dzienniki regionalne w całej Polsce, we współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku okazja do nagrodzenia strażaków była wyjątkowa, ponieważ związek świętował 100-lecie swojej działalności pod wspólnym sztandarem.

Tytuł Strażaka Ochotnika Roku w powiecie staszowskim otrzymał Bartek Nowak z Oleśnicy. Laureat to 22 latek, który już w wieku 15 lat wstąpił do straży, choć oczywiście na początku była to drużyna młodzieżowa. Jak sam mówił – Każdy mały chłopiec marzy, żeby zostać strażakiem, policjantem czy żołnierzem. Ja już od najmłodszych lat interesowałem się strażą, ale dopiero w drugiej klasie gimnazjum kolega zafascynował mnie pożarnictwem i dlatego podjąłem decyzję, żeby zapisać się do młodzieżowej drużyny pożarniczej. Gdy skończyłem 18 lat zostałem skierowany na kurs podstawowy strażaka ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych i rozpocząłem przygodę ze strażą na poważnie uczestnicząc w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Był to przełomowy moment w moim życiu, którego nie żałuję i na pewno podjąłbym jeszcze raz taką decyzję – dodał Laureat.

Dziś Bartosz jest już naczelnikiem oleśnickiej jednostki i odpowiada za szereg operacji ratowniczo- gaśniczych, ale i zapewne wielu ciekawych akcji.

Nasz Laureat podkreśla, że pomimo wielu trudnych chwil, które nieodłącznie wiążą się z pracą strażaka jego mottem są słowa – Odważnym nie jest ten, który się nie boi, tylko ten, który wie, że istnieje coś ważniejszego niż strach. Dla Niego najważniejsza jest możliwość niesienia pomocy innym ludziom, często z narażeniem własnego życia, bo to daje satysfakcję i poczucie ważności powołania jakim jest służba dla innych.

Gratulujemy pięknej wygranej w plebiscycie, bowiem jest to ważne wyróżnienie nie tylko dla laureata, ale i dla całej naszej lokalnej społeczności.