70- lecie OSP w Borzymowie

W niedzielę 10 lipca 2022 r. jubileusz 70-lecia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Borzymowie. Uroczystość ta była okazją do uczczenia pamięci założycieli jednostki oraz strażaków, którzy przez ponad pół wieku z narażaniem życia zapewniali bezpieczeństwo mieszkańcom wsi.

Uroczystość rozpoczęła się na placu przy budynku strażnicy w Borzymowie prezentacją pocztów sztandarowych jednostek straży z Borzymowa, Oleśnicy, Strzelec, Pieczonóg oraz zaprzyjaźnionych Kurozwęk. Dowódcą uroczystości, odpowiedzialnym m.in. za regulaminowe przeprowadzenie zbiórek, wyprowadzenie pocztu flagowego i sztandarowego, złożenie raportu i podniesienie flagi państwowej, był druh Mikołaj Mazur – Komendant Miejsko-Gminnej   Straży Pożarnej w Oleśnicy.

Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św. polowa w intencji strażaków, którą celebrował ks. Marek Lejczak – proboszcz tutejszej parafii. W homilii kapłan nawiązał do czytań Mszalnych, których treść powiązał z obchodzonym jubileuszem. Podkreślił, że samo świętowanie tego wydarzenia mocno oddaje, co znaczy być strażakiem, iż to nie tylko poświęcenie dla innych, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność oraz odwaga i zaszczyt.

Po nabożeństwie odbyła się dalsza część uroczystości, m. in. wciągniecie flagi na maszt oraz okolicznościowe przemówienia, które otworzył prezes OSP Borzymów Dawid Gawron przedstawiając krótki rys historyczny jednostki w Borzymowie. Następnie zabrał głos brygadier Grzegorz Rajca – Komendant Powiatowej PSP w Staszowie, który w swoim przemówieniu serdecznie pogratulował wszystkim strażakom pięknego jubileuszu oraz złożył życzenia i podziękowania za ofiarną służbę. W swojej wypowiedzi życzył strażakom kolejnych pięknych rocznic, aby jak najmniej było wyjazdów, a jeśli już się przytrafią, aby było tyle samo bezpiecznych powrotów. Następnie Komendant wraz z brygadierem Jarosławem Juszczykiem, Burmistrzem Miasta i Gminy Oleśnica Leszkiem Judą oraz Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Oleśnicy Adamem Siekierskim wręczyli medale za wieloletnią służbę oraz wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych Strażaków.

Dwa złote medale otrzymali: Jan Strzelecki i Adam Gruszczyński, dwa srebrne: Tomasz Wawrzkiewicz i Piotr Kądziela, sześć brązowych: Paweł Mędrecki, Michał Bednarski, Dawid Wcisło, Dawid Gawron, Łukasz Wąż i Kamil Kaczmarczyk. Medale ,,Za wysługę lat” otrzymali: Stefan Wieczorek (50 lat), Jan Strzelecki Adam Kaczmarczyk i Leonard Bednarski (40 lat), Piotr Kądziela, Adam Gruszczyński (25 lat), Tomasz Wawrzkiewicz (20 lat), Michał Bednarski (15 lat), Dawid Gawron, Dawid Wcisło, Dawid Wójtowicz, Łukasz Wąż i Kamil Kaczmarczyk (10 lat), Dawid Dufaj i Wojciech Kaczmarczyk (5 lat). Dwunastu druhów uhonorowano odznaką „Wzorowy Strażak”.

Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica Leszek Juda w swojej wypowiedzi sięgnął do historii Borzymowa i osób z nim związanych. Następnie włodarz gminy na ręce prezesa Dawida Gawrona przekazał dla jednostki sprzęt ratowniczo-gaśniczy, tj. motopompę HONDA, jak również złożył list gratulacyjny z wyrazami uznania i szacunku dla wszystkich strażaków za profesjonalizm, ofiarność i trud oraz wzorową postawę podczas wypełniania swoich obowiązków. Trzech najstarszych strażaków: Stefan Wieczorek, Zbigniewa Brzoza i Stanisław Wąż z rąk Burmistrza otrzymało imienne pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za ofiarność i poświecenie w ratowaniu życia i mienia współmieszkańców, za wieloletnią bezinteresowną strażacką służbę, kultywowanie tradycji, która jest wzorem dla młodego pokolenia, za wykazywanie pełnej gotowości i zdecydowanej postawy w realizacji trudnych zadań na rzecz ochrony życia, zdrowia oraz mienia. Na koniec zaproszeni goście bawili się przy dźwiękach muzyki. O pamiątkowe zdjęcia z niedzielnych uroczystości zadbał p. Marek Paprocki.